POWRÓT

Obszycie koszuli

Naszywki można przyszyć (opcja przyklejania lub przyczepiania na rzep nie istnieje, z wyjątkiem UBACSa) na obu rękawach, przy czym istnieją ścisłe zasady, jaką naszywkę na które ramię i ile cm od szwu ma się znajdować (patrz na obrazek poniżej).

Kolorowe naszywki są naszywane na koszulę. Wersje 'zgaszone' powinny być naszywane na kurtkę - chociaż zasady tej trzymają się jedynie regimenty, które posiadają naszywki w wersjach zgaszonych np. Royal Regiment of Scotland. Przykładowo regimenty pieszej gwardii nie mają TRF'ów w wersji zgaszonej!

Istnieje także możliwość naszywania tzw. "tagów" na klatce (najbardziej popularne są name tagi - naszywki z imieniem). Tagi naszywa się odwrotnie, niż w US Army, czyli: nazwisko powinno się znajdować nad lewą kieszenią: brzeg taga powinien być ciasno przy kieszeni. Rodzaj wojsk powinien znajdować się nad prawą kieszenią - dotyczy do jedynie Royal Air Force, Air Cadets oraz Royal Navy, gdy noszą mundur D/DPM, aby nie pomylić ich z armią lub Royal Marines Commando.

Odległość (w cm) jest mierzona od brzegu szwu koszuli do środka naszywki.


Soldier '95 Shirt

Koszula '95 Shirt po raz pierwszy pojawiła się w systemie umundurowania Combat Soldier 95. Ponieważ jej krój nie zmienił się od tamtego czasu, jej nowsze modele S2000 i S2005 (które różnią się tylko innym materiałem, kolorem metki oraz nici) wciąż są nazywane '95 Shirt.

Warto już teraz wspomnieć, że chociaż na razie niedostępne na rynku cywilnym, nowe koszule Soldier S2010 (w kamuflażu Multi Terrain Pattern) posiadają dziurę i guzik do zapinania kołnierza.

Koszulę tą nosi się głównie w koszarach. Istnieją dwa, regulaminowe sposoby noszenia: Long Sleeve Order - czyli rękawy koszuli normalnie opuszczone - oraz Short Sleeve Order czyli rękawy podwinięte do łokcia. Short Sleeve Order nosi się jedynie w lato w UK, w gorących klimatach oraz gdy chorąży pułku łaskawie zezwoli. Regulaminowo, pod koszulą DPM nosi się t-shirt w kolorze zielono-oliwkowym lub brązowym (czarny także jest dozwolony).

Koszula może być 'bogato' obszyta w naszywki formacji, zdobytych kwalifikacji oraz name tagi - jednak rzadko kiedy tak jest, ponieważ Brytyjczycy mają awersję do igły, nici oraz koncepcji przyszywania 'rzeczy' do munduru. Największymi naszywkowymi lanserami w armii są oficerowie oraz spadochroniarze (w Navy są to Royal Marines Commando).
    Cechy charakterystyczne koszuli '95 Shirt:
  • Materiał Koszula jest uszyta z materiału lighweight (DPM), dzięki czemu jest lekka i wygodna w noszeniu.
  • Union Jack jest naszywany na lewym rękawie, ok. 5cm mierząc od szwu koszuli do środka naszywki
  • Kieszenie Koszula posiada jedynie dwie, pojemne kiszenie na wysokości piersi. Jest tak ponieważ koszulę nosi się wpuszczoną w spodnie; w tym przypadku posiadanie dodatkowych kieszeni na biodrach nie byłoby praktycznym rozwiązaniem.
  • Zapinanie koszuli Koszula posiada zamek błyskawiczny oraz 6 guzików, z czego jeden pod szyją pozostaje zawsze odpięty (często jest odcinany przy żołnierz, ponieważ przeszkadza przy prasowaniu kołnierzyka) a trzeci od góry jest 'schowany' pod pagonem. Po zapięciu koszuli na guziki, zamek pozostaje niewidoczny.
  • Kołnierz Posiada miękki i wygodny kołnierz, który jest regulaminowo układany i zaprasowywany na płasko. Nigdy zaś nie służy do osłony szyi przed zimnem, wiatrem, deszczem, śniegiem, słońcem itd.
  • Mankiet jest regulowany guzikami. Istnieją trzy możliwości konfiguracji: dwie regulaminowe (zapięcie na jeden z dwóch guzików) lub jeden nieregulaminowy (mankiet kompletnie luźny).
  • Pagon Koszula posiada tylko jeden pagon, przyszyty na panelu z guzikami, umieszczony na wysokości między kieszeniami na klatce. Pagon ten jest zapinany na guzik.
  • Guzikówka Koszula jest zapinana na małe guziki tzw. "kanadyjskie", przyszywane tasiemką - dzięki czemu nie odpadają. Gdyby się jednak tak zdarzyło, w każdej koszuli są wszyte dwa zapasowe, wraz z tasiemką.

Koszula z 3 pagonami

Koszula w kamuflażu DDPM, prawdopodobnie z serii 94 Pattern, biorąc pod uwagę nazwę na metce ["Tropical" zamiast "Lightweight"].

Oprócz tego koszula posiada trzy pagony (dwa na ramionach, oraz jeden dla klatce - bardzo charakterystyczne dla serii 94 Pattern). Dodatkowo koszula ma naszytą Union Jack na lewym rękawie oraz posiada małą kieszonkę na 3 długopisy/ołówki, zapinaną na guzik.

Koszula ta choć już dawno nie fasowana w siłach lądowych, cieszy się popularnością w RAFie, szczególnie wśród pilotów Herkulesów - najprawdopodobniej ze względu na dużą ilość pagonów oraz kieszonkę na długopisy.

Dane z metki:
Nazwa: Jacket, Combat, Tropical Desert, DPM
NSN: 8415-99-978-6902
Nr Kontraktu: DC1aESI/0026

Yeti czyli fuzja '95 Shirt z UBACSem

Na zdjęciu po prawej duży, straszny Sergeant ściska dłoń małemu chłopcu z Afganistanu. Co nas interesuje to koszula sierżanta - jest to ewidentnie starszy model (Soldier 95; wypłowiały materiał + "pomarańczowy" odcień ciemniejszych plam) z naszytymi... kieszeniami UBACSa na rękawach.

Nie wiadomo, czy ten żołnierz nosił koszulę także na patrolu (pod Ospreyem) czy tylko w bazie. Fakt faktem, że po fuzji obu '95 Shirt oraz UBACSa otrzymał całkiem funkcjonalna koszulę: 4 kieszenie; 2 zapinane na guziki oraz 2 na rzepy. Dodatkowo ma naszyte Cats Eye na rękawach (ostatnio stosowane w nowszych UBACSach), miejsce na naszywki z rzepami oraz nie utracił najważniejszego: miejsca na swój pagon.