POWRÓT

Multi-Terrain Pattern

W niedzielę 20 grudnia 2009 roku Brytyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej (MoD) ogłosiło wprowadzenie nowego wzoru kamuflażu w niedalekiej przyszłości. Kamuflaż ten otrzymał nazwę Multi-Terraint Pattern, i początkowo będzie on fasowany żołnierzom wysłanym do Afganistanu na Operację HERRICK 12 (zaczynającą się w kwietniu 2010 r). W grudniu 2009 przewidywano, że do końca 2011 roku całe Siły Zbrojne UK otrzymają mundur w nowym kamuflażu; pół roku później (maj 2010) MoD powiedział, że będzie to jednak pod koniec 2012 roku, nie podając przy tym powodu do przesunięcia daty [prawdopodobnie cięcia w budżecie].

Jak podaje MoD, jest to pierwszy nowy kamuflaż wprowadzony do użytku od 1969 roku, który ma zastąpić początkowo kamuflaż pustynny [two-tone DDPM], następnie stopniowo wyprzeć jego leśną odmianę - DPM. MTP jest dzieckiem Defence Science and Technology Laboratory [w skrócie Dstl], projektu badań i testów wartych 250 tysięcy funtów [w przybliżeniu więcej, niż 1 mln PLN), będących częścią dobrze nam znanego UOR [Urgent Operational Requirement]. Zlecenie na stworzenie nowego kamuflażu Dstl otrzymało w lato 2009 roku.

Jak twierdzi MoD, nowy kamuflaż był przetestowany w warunkach laboratoryjnych oraz w terenie. Według speców z UOR, kamuflaż sprawdzi się doskonale w prowincji Helmand w Afganistanie: czy to w kiszlakach, polach czy w lesie, MTP będzie doskonale maskował na tle wszystkich terenów patrolowanych przez Brytyjskich żołnierzy.

Na pierwszy rzut oka, MTP nie różni się niczym od MultiCamu, produktu amerykańskiej firmy Crye Precision (który brał udział w badaniach w ramach UOR). Po bliskiej inspekcji, widać różnie pomiędzy dwoma wzorami kamuflażu: MTP posiada te same kolory oraz 'efekty' (np. białe kropki), jednak wzór plam na MTP jest widocznie inny od MultiCamu. Innymi słowy: MTP to fuzja MultiCamu z brytyjskim DPMem.

Strona internetowa soldiersystems.net otrzymała potwierdzenie od firmy Crye Precision (twórcy MultiCama) na temat stworzenia nowego kamuflażu, zaprojektowanego specjalnie na zamówienie Brytyjskiego MoDu. Nowy kamuflaż otrzymał nazwę Multi-Terrain Pattern. Pracownik firmy Crye Precision powiedział soldiersystems.net, iż "MultiCam® wygrał wszystkie próby i testy [w maskowaniu], jednak MoDi zależało na stworzeniu kamuflażu specjalnie dla Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii, opierający się na MultiCamie, jednak posiadający 'brytyjski charakter'. W efekcie UK-MTP jest rezultatem [widoczny na zdjęciu obok]".

Wiele informacji (na temat komu i kiedy będzie fasowany mundur oraz sprzęt w nowym kamuflażu) przeciekło do popularnego forum militarnego. Według zamieszczonych tam informacji, ekwipunek oraz mundur w nowym kamuflażu będzie fasowany najpierw żołnierzom, którzy wyruszą na operację Herrick na wiosnę 2010 r. W 2011 roku kamuflaż ten trafi do pozostałych żołnierzy Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii.

Według innej strony internetowej, StrikeHold! Brytyjskie SFSG (Special Forces Support Group - składa się głownie z żołnierzy służących w Para Reg, RAF Reg oraz RMC) nosi mundury oraz elementy oporządzenia w MultiCamie już od dłuższego czasu. Wygląda na to, że adaptacja MTP przyczyni się do zrezygnowania z DPM w wersji Hybrid, który pojawił się głównie na Torbach Transportowych, Patrol Packach oraz starych modelach kamizelki balistycznej Osprey.

Jedną z pierwszych jednostek, która otrzymała MTP była przygotowująca się do misji w Afganistanie (Operacja HERRICK 12) 40 Commando, skoszarowana w Taunton. Powyższe zdjęcie przedstawia wspólne zdjęcie Mortars Group (Grupę Moździerzy) w ostatnim tygodniu Marca, tuż po wyfasowaniu munduru w nowym kamuflażu.

MoD podał, że Multi-Terrain Pattern jest kamuflażem używającym 7 różnych kolorów, jednak nie podał nazw tych kolorów. Brytyjska gazeta Combat&Survival zidentyfikowała następujące kolory: stone, earth brown, pea green, dark green oraz black.
Podobnie jak w MultiCamie, kolory na materiale przechodzą z jaśniejszego w ciemniejszy i - podobnie jak w DPM - na obrzeżach plam posiada charakterystyczne kropki.
MoD zapowiedział, że MTP będzie występował na mundurze oraz oporządzeniu, oraz że (początkowo) tylko mundur w tym kamuflażu będzie fasowany każdemu żołnierzowi jadącemu do Afganistanu. Ze zdjęć wynika, że jak na razie nie każdy żołnierz otrzymał mundur w MTP: w jednym patrolu są noszone 3 różne wzory kamuflażu: stary DDPM, nowy MTP oraz - nie wiadomo dlaczego - Hybrid DPM. MoD nie wyjaśnił, dlaczego nie każdy żołnierz otrzymał mundur w MTP, jednak nie trudno zgadnąć każdemu, kto miał styczność z wojskowym kwatermistrzem. Najprawdopodobniej brakło mundurów w różnych nietypowych rozmiarach, a kwatermistrz będący leniwym zgredem nie chciał fasować tylko jednej pary spodni w MTP itp., bo miałby za dużo roboty papierkowej.

Do tej pory w nowym kamuflażu wyprodukowano, co nastepuje:
  • Spodnie - NSN: 8415-99-667-4261 [nr kontraktu: DC2CESL/3129] na razie na zdjęciach spodnie nie różnią się wzorem od S95 w DPMie
  • Koszula - NSN: 8415-99-667-4227 [nr kontraktu: DC2CESL/3129] koszula posiada dziurkę w kołnierzu oraz guzik. Zdaniem Okrucha McLeoda służy to do zapięcia kołnierza "na stójkę", celem ochrony szyi przed ocieraniem przez kamizelkę balistyczną. Jesto to szczególnie ciekawe posunięcie biorąc pod uwagę, że do noszenia pod kamizelkę balistyczną żołnierze mają fasowane UBACSy.
  • UBACS - NSN: 8415-99-676-5633 [nr kontraktu: DC2CESL/3129] takie same, jak issue UBACSy w DDPMie
  • Smock/Combat Jacket - kurtka jest identyczna jak S2005 z tą różnicą, że na obu rękawach posiada naszyte 3 paski rzepów - podobnie jak jest to na kieszeniach koszuli UBACS; prawdopodobnie mała kieszonka nieznanego przeznaczenia (lewy rękaw w S2005) nie ma prawa bytu z uwagi na rzepy
  • Bush Hat
  • Pokrowiec na hełm paradoksalnie, pokrowiec na hełm jest szyty na kształt hełmu Mk. VI, nie Mk. VII. Żołnierz musi we własnym zakresie dopasować za duży, niepasujący pokrowiec do Mk. VII lub pozostać przy starym pokrowcu w DDPMie.
  • Pokrowiec na plecak Duży pokrowiec w MTP do maskowania Berganów w DPMie
  • Tagi Name Tagi (naszywki z nazwiskiem) są naszywane na koszulę (nad lewą kieszenią); tag jest w kolorze stone (jasnego kamienia), litery są wyszywane czarną nicią
  • Rank Slide Na razie żołnierze noszą swoje stare Rank Slide'y w kolorze OG (Olive Green), są już jednak dostępne brytyjskie pagony w kamuflażu MultiCam na ebay.co.uk
Nie jest także jasne w jakich ilościach są fasowane koszule i UBACSy - jeśli BA nadal trzyma się systemu mundurowego Soldier 95, logicznie każdy żołnierz powinien otrzymać 2 sztuki koszul oraz 2 sztuki UBACSa. Nie jest także jasne, czy kurtki Smock w MTP są fasowane/zabierane do Afganistanu - były prezentowane i noszone w UK. Najprawdopodobniej Smocki w Afganistanie będą noszone tylko przez pilotów, załogi i obsługę należących do AAC oraz RAFu (tak jak było to w przypadku Smocków w DDPM) na pokłady śmigłowców i samolotów, oraz noszone normalnie w dużych bazach.

Na razie nic nie wiadomo o kamizelce balistycznej Osprey Assault w MTP. Biorąc pod uwagę, że fasowanie tej kamizelki wszystkim żołnierzom w Afganistanie opóźnia się od października 2009 roku, najprawdopodobniej nie zobaczymy jej zbyt szybko. Paradoksalnie, nadal jest mało zdjęć żołnierzy noszących Osprey Assaulty, przybywa zaś nowszych modeli starej kamizelki Osprey (dokładniej Osprey Mk. III) - znikąd pojawiły się nawet Ospreye w Hybrid DPM - kamuflażu z którego MoD zrezygnował zanim go jeszcze wprowadził. Oczywiście nie jest znana przyczyna tego wszystkiego. Można się tylko domyślać, że po raz kolejny podziękowania można skierować do kwatermistrzów na miejscu w Afganistanie, którzy - starym sposobem - zanim wyfasują coś nowego, najpierw muszą pozbyć się nowego-starego (czyli nie używanych starszych modeli ekwipunku).

W między czasie żołnierze noszą mieszankę munduru i ekwipunku w każdym możliwym kamuflażu oraz wzorze.