Obrazek
Kliknij na obrazek aby dowiedzieć się więcej
44 Pattern

44 Pattern [II Wojna Światowa]

Pierwszy wzór kamuflażu był namalowany ręcznie i pojawił się na sławnej kurtce Denison Smock na początku lat 40-tych XX wieku.

W czasie wojny kurtka była fasowana tylko komandosom i spadochroniarzom, po wojnie w 1959 kurtka została zastąpiona przez nowy model o innym, nowym kamuflażu.
59 Pattern

59 Pattern

Wzory plam przestały wyglądać tak, jakby zostały namalowane beztrosko 'z przypadku'. W porównaniu z 44 Pattern, plamy były szersze, malowane w linii poziomej.

Kolor zielony otrzymał głębszy odcień, zaś brązowy wpadał w odcień 'czekolady'. Kamuflaż ten można ujrzeć na kurtkach Denison Smock, szytych po II Wojnie Światowej.
60 Pattern

60 Pattern

Kamuflaż składał się z plam w 4 następujących kolorach: black, dark brown, mid-green oraz dark sand.

Pojawił się na wzorze mundurowym z serii 60 Pattern (które do tamtej pory były szyte w materiale w kolorze oliwki) - kamuflaż został szybko wyparty przez swojego następcę, 68 Pattern.
68 Pattern

68 Pattern

W wielkim skrócie: 'finałowa' wersja kamuflażu 60 Pattern, który był drukowany na materiale, z którego szyto 'nowy mundur' 68 Pattern. Wzór kamuflażu różnił się tym: mianowicie kamuflaż 68 Pattern na obrzeżach plam posiada ciemne, szerokie krawędzie ('brzegi') oraz charakterystyczne kropki.

Kamuflaż był drukowany na materiale z czystej bawełny, który był gruby i wyjątkowo nieprzewiewny (w porównaniu z następcą 94 Pattern). 68 Pattern pojawił się na znienawidzonych (przez żołnierzy) kurtkach z serii mundurowej o tej samej nazwie, co kamuflaż.

Wzór tego kamuflażu pozostał niezmieniony przez blisko 20 lat; został wyparty przez 84 Pattern.
Tropical Pattern

Tropical Pattern

Wzór kamuflażu bazował na kamuflażu 68 Pattern - jedyna różnica polegała na jaśniejszych i żywszych plamach kamuflażu, lepiej kamuflującego w dżungli. Kamuflaż ten pojawił się na spodniach i koszulach (nigdy na kurtkach).
84 Pattern

84 Pattern

Paleta barw jest ciemniejsza, kształty plam wyglądają na bardziej dopracowane. Kamuflaż był drukowany na materiale z czystej bawełny, który był gruby i nieprzewiewny (w porównaniu z 94 Pattern, który był następcą 84 Pattern).

Pomimo, że kamuflaż ma nazwę za rok "84", pojawił się już na wcześniejszych sortach mundurowych (między innymi na Para Smocku).
94 Pattern

94 Pattern

Przede wszystkim kamuflaż wygląda jakby zaraził się żółtaczką, z której nie może się wyleczyć: materiał im starszy, tym bardziej żółknie lub bieleje (zależnie od materiału i modelu, z jakiego były uszyty mundur).

Same plamy są nieco mniejsze. Materiał posiada bardzo charakterystyczny (i indywidualny w całej historii munduru w kamuflażu Armii Brytyjskiej) połysk, prawdopodobnie dla tego, że kamuflaż był nadrukowany na materiale z mieszanki bawełny i poliestru.

Materiał był gruby i ciężki (czyniąc tym samym wszystkie kurtki z eksperymentalnej serii 94 Pattern bardzo ciężkimi - fakt ciężki do przegapienia, gdy użytkownik przesiadł się z kurtki 94P na kurtkę S95), mimo tego nie chronił tak dobrze przed wiatrem, jak jego następczyni, kurtka z rip-stopu Soldier 95.
Soldier 95

Soldier 95

Standardowa paleta 4 barw: sand, green, brown oraz black. Prawdopodobnie z powodu użytego materiału (inny, niż w Soldier 2000 i 2005), kamuflaż z wiekiem jednocześnie jaśnieje i nabywa żółtego odcieniu. W przypadku oporządzenia, PLCE w DPMie po latach zamienia się w PLCE w piaskowym kolorze w brudne plamy.

Jeśli mowa o kurtce z serii Soldier 95: kamuflaż był drukowany na materiale z czystej bawełny, przeszywany nitkami z poliestru w systemie siatkowym znanym nam dziś jako rip-stop. W umundurowaniu można zauważyć wczesną wersję (Pattern One) oraz późniejszą wersję (Pattern Two). Pattern One czyli wczesna wersja posiadała o wiele gęstszą siatkę rip-stopu.

Pattern Two (kurtki Combat Jacket S95) posiada rzadszą i bardziej gładką kratę z rip-stopu, przez co kurtka zyskała wygląd niedającej opisać się inaczej, jak "chińskiej podróbki".
Soldier 2000-2005

Soldier 2000-2005

Najnowszy kamuflaż i - jak na razie - ostatnia wersja kamuflażu DPM.

Od S95 nie różni się jedynie znacznie ciemniejszą paletą barw (w szczególności kolor brązowy) oraz tym, że z wiekiem jaśnieje (ale nie żółknie).

Kamuflaż jest nadrukowany na materiale z mieszanki poly-cotton, szyty w splocie "oxford" który oferuje lepszą ochronę przed wiatrem. Materiały w obu seriach mundurowych (S2000 oraz S2005) wydaje się być identyczny, warto jednak zaznaczyć, że kamuflaż w obu przypadkach starzeje się w inny sposób.

Dały się słyszeć słowa krytyki wśród żołnierzy odnośnie 'zachowania' kamuflażu S2000-S2005 DPM - od nowości jest bardzo ciemny (zbyt ciemny), po czym jaśnieje tak samo jak S95, nie rozwiązując problemu szybko starzejącego się kamuflażu na materiale.

Obecnie Soldier 95, 2000 oraz 2005 jest wypierany przez kamuflaż MTP - który ma zastąpić leśną oraz pustynną wersję DPMu.
Multi-Terrain Pattern (MTP)

Multi-Terrain Pattern (MTP)

Pomimo wczesnych planów w programie PECOC, "nowy" DPM nie będzie "odświeżonym Soldier 2000/5" (początkowym celem było rozjaśnienie wszystkich 4 plam). Po najświeższych doświadczeniach wyniesionych z Afganistanu, MoD zrezygnował także z Hybrid DPM (DPM z 'podmienionymi' kolorami).

Nowy kamuflaż został zaprojektowany przez firmę Crye Precision, specjalnie na zlecenie MoDu. Jak twierdzi Crye: "MultiCam® wygrał wszystkie próby [maskowania], jednak MoD chciał, aby stworzyć kamuflaż specjalnie dla Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii (opierający się na MultiCamie) jednak posiadający "brytyjski charakter". UK-MTP jest rezultatem."

MTP pojawi się na mundurze oraz ekwipunku fasowany żołnierzom wyruszającym na operację Herrick (wiosna 2010, Afganistan). W 2011 roku kamuflaż ten trafi do w ręce reszty Sił Zbrojnych. [Pełen artykuł tutaj.]
DPM Hybrid

DPM-Hybrid

Powstała pod koniec 2008/na początku 2009 roku. Nowy kamuflaż miał się lepiej spisywać w takich krajach, jak Irak czy Afganistan (obecnie Brytyjczycy stacjonują tylko w Afganistanie).

Długo krążyły różne teorie, plotki i opinie na temat powstania nowego kamuflażu, między innymi iż Armia Brytyjska powróciła do starego, dawno zapomnianego kamuflażu pustynnego, który został tylko troszkę 'zmodernizowany' poprzez dodanie nowego koloru. Prawdziwa historia nie jest znana, ale wiadomo jedno - MoD zrezygnował z tego kamuflażu.

Kamuflaż ten miał za zadanie maskować nie tylko na ogromnych przestrzeniach otwartych Afganistanu, ale także w żyznej strefie wzdłuż rzeki Helmand, zwanej przez żołnierz Green Zone (czyli najniebezpieczniejszej strefie w prowincji Helmand). Niestety, ktoś z MoDu zupełnie przegapił fakt, że "Zielona Strefa" jest naprawdę... zielona oraz fakt, iż Hybrid DPM w połączeniu z kamuflażem DDPM maskują i wygląda po prostu... źle!

Hybrid DPM pojawił się na kilku zdjęciach przedstawiających nowy model munduru oraz prototyp nowego modelu kamizelki balistycznej (program PECOC). MoD już skreślił kamuflaż z listy, gdyby nie fakt, że z powodu braku wystarczającej ilości Osprey Assaultów, musiał zacząć fasować nowsze wersje Ospreya (dokładniej Osprey Mk.III). Część tych kamizelek jest uszyta... w Hybrid DPM! Mało tego - jak widać na zdjęciach - uznany za 'beznadziejny' kamuflaż - Hybrid DPM wspaniale współpracuje z nowym kamuflażem MTP [który dla odmiany odcina się okropnie od DDPM].
Wprowadzenie

Distruptive Pattern Material to nazwa materiału, z którego jest szyty mundur dla żołnierzy Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii. Jego skrót (DPM) jest także popularną nazwą charakterystycznego wzoru kamuflażu, którego korzenie sięgają IIWŚ, a jego współczesna wersja (mniej lub bardziej uproszczona) jest używana przez wiele armii na świecie. Warto nadmienić chociażby Arabię Saudyjską, Federację Rosyjską, Holandię, Pakistan, Portugalię oraz Nową Zelandię. Wzór kamuflażu pojawił się nie tylko na umundurowaniu, ale także oporządzeniu używanym przez Armię Brytyjską. DPM obecnie występuje w dwóch wersjach: woodland (leśny, klimat umiarkowany europejski) oraz desert (pustynny).

W 2010 roku został wprowadzony nowy kamuflaż Multi Terrain Pattern (MTP w skrócie), który w 100% ma zastąpić oba leśny i pustynny DPM. Proces ten zajmie kilka lat. W między czasie MTP żyje w harmonii z leśnym i pustynnym DPMem w Afganistanie.

Nowy wzór DPMu miał tendencję pojawiać się na nowych modelach kurtek, co pomaga identyfikować model i m/w okres, z którego pochodzi dana kurtka, ale jednocześnie ten sposób identyfikacji wprowadza nieco zamętu. Np. tam sama kurtka z 1966 roku w kamuflażu Pattern 60 może być zidentyfikowana jako Pattern 60 (ponieważ kamuflaż jest z 1960 roku) lub jako Pattern 1966 (ponieważ kurtka jest z 1966 roku).

Obie 'diagnozy' są prawidłowe, ponieważ poprawne nazewnictwo dla mundurów sprzed ery Soldier '95 jest sprawą umowną i otwartą do szerokiej interpretacji. Jest tak, ponieważ ani MoD (ani żaden kolekcjoner) nie napisał książki ani nie utworzył spisu, który byłby wyznacznikiem do właściwej identyfikacji wzory kamuflażu tudzież odzieży wojskowej noszonej po zakończeniu IIWŚ.

Tak oto każdy kolekcjoner oraz początkujący Brytofil rozpoczyna własną przygodę pełną zakrętów i ślepych zaułków, tworząc własne 'recepty' na rozpoznanie modelu posiadanej kurtki: czy to poprzez kształt guzików, ilość kropek (tudzież ich brak) na kamuflażu, kąt pod którym są przyszyte kieszenie, kształt kieszeni, kolor kamuflażu od strony wewnętrznej, kolor nici itd. itd. Wszystkie sposoby są dobre, jednak najłatwiej jest zacząć od rozpoznania wzoru kamuflażu.
Strona, na której się znajdujesz ma za zadanie ci w tym pomóc.