Wprowadzenie
Distruptive Pattern Material to nazwa materiału, z którego jest szyty mundur dla żołnierzy Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii. Jego skrót (DPM) jest także popularną nazwą charakterystycznego wzoru kamuflażu, którego korzenie sięgają IIWŚ, a jego współczesna wersja (mniej lub bardziej uproszczona) jest używana przez wiele armii na świecie. Warto nadmienić chociażby Arabię Saudyjską, Federację Rosyjską, Holandię, Pakistan, Portugalię oraz Nową Zelandię. Wzór kamuflażu pojawił się nie tylko na umundurowaniu, ale także oporządzeniu używanym przez Armię Brytyjską. DPM obecnie występuje w dwóch wersjach: woodland (leśny, klimat umiarkowany europejski) oraz desert (pustynny).
W 2010 roku został wprowadzony nowy kamuflaż Multi Terrain Pattern (MTP w skrócie), który w 100% ma zastąpić oba leśny i pustynny DPM. Proces ten zajmie kilka lat. W między czasie MTP żyje w harmonii z leśnym i pustynnym DPMem w Afganistanie.
Nowy wzór DPMu miał tendencję pojawiać się na nowych modelach kurtek, co pomaga identyfikować model i m/w okres, z którego pochodzi dana kurtka, ale jednocześnie ten sposób identyfikacji wprowadza nieco zamętu. Np. tam sama kurtka z 1966 roku w kamuflażu Pattern 60 może być zidentyfikowana jako Pattern 60 (ponieważ kamuflaż jest z 1960 roku) lub jako Pattern 1966 (ponieważ kurtka jest z 1966 roku).
Obie 'diagnozy' są prawidłowe, ponieważ poprawne nazewnictwo dla mundurów sprzed ery Soldier '95 jest sprawą umowną i otwartą do szerokiej interpretacji. Jest tak, ponieważ ani MoD (ani żaden kolekcjoner) nie napisał książki ani nie utworzył spisu, który byłby wyznacznikiem do właściwej identyfikacji wzory kamuflażu tudzież odzieży wojskowej noszonej
po zakończeniu IIWŚ.
Tak oto każdy kolekcjoner oraz początkujący Brytofil rozpoczyna własną przygodę pełną zakrętów i ślepych zaułków, tworząc własne 'recepty' na rozpoznanie modelu posiadanej kurtki: czy to poprzez kształt guzików, ilość kropek (tudzież ich brak) na kamuflażu, kąt pod którym są przyszyte kieszenie, kształt kieszeni, kolor kamuflażu od strony wewnętrznej, kolor nici itd. itd. Wszystkie sposoby są dobre, jednak najłatwiej jest zacząć od rozpoznania wzoru kamuflażu.
Strona, na której się znajdujesz ma za zadanie ci w tym pomóc.