Wprowadzenie

Yorkshire Regiment

Yorkshire Regiment (w skrócie YORKS) jest dzisiaj jednym z największych regimentów piechoty w Armii Brytyjskiej; jest też jedynym regimentem piechoty z noszący nazwę swojego hrabstwa (samo Yorkshire zamieszkuje niemal 4 miliony ludzi).

ostatnia aktualizacja: 28 grudnia 2010
DPM-SOLDIER.PL

Historia

Podobnie jak RLC, Yorkshire Regiment jest niedawno powstałą jednostką. Oficjalnie regiment powstał 6 czerwca 2006 roku, jednak ogłoszenie o jego formacji zostało wydane już 16 grudnia 2004 roku przez Generała Sir Mike'a Jackson'a. YORKS zostało sformowane z 4 wcześniej istniejących batalionów (3 regularne i 1 terytorialny). Były to:

Struktura

Yorkshire składa się z 4 batalionów: 3 armii regularnej oraz 1 armii terytorialnej. Każdy z batalionów ma przypisaną inną rolę.

1st Battalion (1-szy batalion) obecnie służy w roli lekkiej piechoty. Batalion stacjonuje w barakach Oxford w miejscowości Münster (Niemcy) jako część 20 Armoured Brigade. Żołnierze z tego batalionu byli ostatnimi mundurowymi z 20 Brygady opuszczającymi Irak w 2009 roku.

2nd Battalion (2-gi batalion) także służy w roli lekkiej piechoty. Stacjonują w Barakach Weeton w miejscowości Weeton, będąc pod dowództwem 11 Infantry Brigade. Batalion wziął udział w Operacji Herrick 9, zaczynając od października 2009 roku.

3rd Battalion (3-ci batalion) służy obecnie w roli piechoty zmechanizowanej. Batalion stacjonuje w barakach Battlesbury w Warminster, jako część 12 Mechanised Brigade.

4th Battalion (4-ty batalion) służy jako rezerwa piechoty Yorkshire Regiment, część Armii Terytorialnej. HQ batalionu znajdują się w barakach Worsley w York, i jest częścią 15 (North East) Brigade (15-ta północnowschodnia Brygada). Kompanie batalionu znajdują się w jednostkach wojskowych TA (Armii Terytorialnej) porozrzucanych w takich miejscowościach jak: Sheffield; Barnsley; Huddersfield; Keighley; Halifax; Hull; Beverley; Leeds; York; Scarborough; Northallerton oraz Middlesbrough.

Batalion składa się głównie z cywilów pracujących na pełen etat (służbę odbywają w wolnym czasie) oraz studentów uniwersytetów i collegów. Oprócz tego batalion ma wsparcie żołnierzy armii regularnej (w czasie szkoleń) oraz cywilów (ci wykonują głównie pracę w kuchni, sekretariacie itd.). Żołnierze trenują w czasie wolnych wieczorów, weekendów oraz w czasie świąt państwowych. Wielu z nich posiada specjalne pozwolenie (wydane przez MoD) na opuszczenie dnia pracy jeśli tego dnia batalion ma ćwiczenia.

Regularnie żołnierze odbywają służbę za granicą (wraz z żołnierzami pozostałych 3 batalionów), która zazwyczaj trwa pół roku (jeśli brać pod uwagę szkolenie przed wysłaniem i przystosowanie do życia po operacji, wszystko może zabrać nawet 10 miesięcy). W teorii, żołnierz może być zmobilizowany raz na 3 lata, w praktyce nie zdarza to się częściej niż raz na 5 lat.

Maskotka

Mastkotką Yorkshire Regiment jest fretka. Tradycja posiadania fretki jako maskotki ma niemal 300 lat; fretka symbolizuje jedność w (podstawowych) wartościach ludzkich.

Dziś YORKS posiada dwie fretki, które zostały podarowane przez mieszkańców Yorkshire. Fretki otrzymały imiona Imphal oraz Quebec (dwie największe bitwy, w jakich wziął udział Yorkshire Regiment).

Bitwa o Imphal miała miejsce w miejscowości o tej samej nazwie w Burmie, w 1944 roku. W bitwie wziął udział The West Yorkshire Regiment (14 Foot). Quebec konflikt w czasie Bitwy Plains of Abraham w 1759 roku. W bitiwe wziął udział East Yorkshire Regiment (15th Foot).