Wprowadzenie

Royal Logistic Corps

Royal Logistic Corps jest odpowiedzialna za zaopatrywanie wszystkich regimentow Armii Brytyjskiej; jest też największym korpusem (corps) sił lądowych.

ostatnia aktualizacja: 28 grudnia 2010
DPM-SOLDIER.PL

Bardzo krótka historia RLC
RLC powstało 5 kwietnia 1993 roku po dokonaniu fuzji pięciu różnych jednostek. Jedostkami tymi były:

Badge, motto, flashe itede
Badge RLC posiada swoją skomplikowaną historię; żaden element badge'a nie wziął się z powietrza. Tak więc: Przezwiska to The Loggies oraz Really Large Corps (pol. Naprawdę Duży Korpus). Patrz też: Siano Słoma.

Regimenty RLC
Dzisiejsze RLC składa się z regimentów armii regularnej oraz terytorialnej.

Specjalizacje w RLC
Istnieje 16 specjalizacji w RLC: Driver, Driver/Radio Operator, Driver/Air Despatcher, Chef, Petroleum Operator, Postal and Courier Operator, Vehicle Specialist, Supply Specialist, Supply Controller, Pioneer, Driver/Railwayman, Marine Engineer, Seaman/Navigator, Driver/Port Operator, Movement Controller oraz Ammunition Technician.

Jak zdobywa się specjalizację
Po ukończeniu podstawowej fazy szkolenia każdego żołnierza (tzw. Phase 1 Training), żołnierz RLC rozpoczyna Fazę Drugą szkolenia, której będzie się specjalizowal w wybranej dziedzinie.

Gdzie uczą specjalizacji
Zależnie od wybranej specjalizacji, Faza 2 Treningu ma miejsce w kilku ośrodkach szkolenia RLC. Może to być The School of Catering w Aldershot lub The School Petroleum w West Moors. Jako że prawo jazdy jest podstawową umiejętnością wymaganą od każdego żołnierza RLC, większość żołnierzy zostanie wysłana na naukę jazdy do Defence School of Transport, która znajduje się w Leconfield.

Para/Commando
Żołnierze mają także możliwość służenia w Airborne oraz Commando, aby zapewnić zaopatrzenie tym jednostkom. Aby dostać się do tych jednostek, żołnierz musi przejść i zdać odpowiednie szkolenie. Jeśli jest to Parachute Regiment, żołnierz RLC musi przejść i zdać "P" Company (selekcja) oraz zaliczyć skoki. Jeśli jest to Commando, żołnierz musi przejść i zdać All Arms Commando Course (które trwa 10 tygodni).

RLC - Siano Słoma...?

Innym, mniej znanym (a lepiej opisującym) przezwiskiem dla RLC oraz wszystkich innych służb zaopatrzenia jest Siano Słoma. Oto, dlaczego:

"Następnego ranka [ja i generał] (...) poddaliśmy inspekcji kwiaty w zamkowym parku. (...) Zachmurzyliśmy się, przeszedłszy do oddziałów kwatermistrzowskich, niebieskich błatków. Dobry Boże, co za bałagan! Ale tak to jest zawsze z oddziałami tyłowymi. Banda kmiotów i tyle. Nie znają nawet różnicy między prawą i lewą stroną. Przywiązuje im się po garści siana wokół jednej kostki, a słomy przy drugiej i potem wrzeszczy: - Siano! Słoma!"

[ Cytat pochodzi z książki Komisarz S. Hassela, przekładał Juliusz Wilczur-Garztecki ]