Wprowadzenie

Intelligence Corps

W 1905 roku poraz pierwszy zaproponowano stworzenie jednostki wojskowej zajmującej się konrtwywiadem. Pierwsze Intelligence Corps powstało w 1914 roku i składało się tylko z oficerów. Po wojnie Int Corps odeszło w zapomnienie ponieważ Wielka Brytania nie spodziewała się wojny przez najbliższe 10 lat. Int Corps zostalo zlikwidowane w 1929 roku. Korpus został odtworzony 19 lipca 1940 roku po tym, jak Brytyjczycy przekonali się że potrzebują jednostki, która zajmowałaby się zbieraniem i analizowaniem wszelkich informacji na temat wroga. Jak się okazało (i jak przyznał sam Ambrose, który normalnie jest mega-krytyczny wobec wszystkich i wszystkiego, co nie ma "US" w nazwie), Brytyjczycy okazali się mistrzami w tej dziedzinie i nie mieli sobie równych.

ostatnia aktualizacja: 28 grudnia 2010
DPM-SOLDIER.PL

Intelligence Corps - jeden z najmniejszych korpusów w Armii Brytyjskiej, a jednocześnie jeden z "najpotężniejszych", ponieważ władają czymś często bezcennym - informacją. Warto zacząć od tego, że ogromna liczba żołnierzy służących w tym korpusie jest po studiach i włada językiem obcym. W korpusie tym służy zaledwie 1500 żołnierzy i oficerów, a co roku w swoje szeregi przygarniają zaledwie 95 żołnierzy i 23 oficerów. Dla tego też nie powinien dziwić fakt, że nie ma ich zbyt wielu na zdjęciach i że bardzo cieżko dostać ich beret oraz badge.

Każdy ochotnik do tego ekskluzywnego korpusu musi przejść 28 tygodni (czyli 7 miesięcy) dodatkowego szkolenia po tym, jak zakończy podstawowe szkolenie piechoty. Czyli, zanim żołnierz wywiadu/kontrwywiadu rozpocznie normalną służbę, musi ówcześnie przejść aż (łącznie) 11 miesięcy szkolenia! Warto też zauważyć, że ochotnik nie może po prostu przebrnąć przez szkolenie na ocenach miernych lub dostatecznych - aby zostać żołnierzem Intelligence Corps, musi otrzymać minimum 80% (odpowiednik polskiej piątki/ b.dobry).

Pomimo, że żołnierze tego korpusu nie są jednostką pierwszoliniową, ich zadaniem jest czynne wspieranie frontu, tak więc muszą jak najbardziej świetnie znać się na rzemiośle zwykłej piechoty. W dzisiejszych czasach żołnierze Intelligence Corps są wysyłani do Afganistanu, gdzie wychodzą na patrole bojowe wraz ze zwykłymi piechurami. W czasie tych patroli zbierają informacje (poprzez obserwację oraz rozmowy z tubylcami), a jeśli znajdą się pod ogniem ze strony wroga, nie mogą po prostu wskoczyć do najbliższego rowu i powiedzieć "Jak już skończycie strzelać to dajcie mi znać". Pod ostrzałem stają się zwykłą piechotą i robią wszystko, od zatrzymania pojazdu, przez odpierania ataków i odpowiadanie na ostrzał z ciężkiej broni maszynowej i RPG, aż po walkę z tłumem wściekłych tubylców i ewakuacji rannych żołnierzy.

Dziś korpus operuje na całym świecie (w niemal 80 krajach), a swoją pracę dzieli na Operational Intelligence (zbieranie informacji na temat gdzie i kiedy zaatakuje wróg) a Counter Intelligence (operacje zapobiegające sabotażowi ze strony wroga, oraz wyłapywanie "wrogich" szpiegów we własnych szeregach). W dużej mierze korpus bazuje na pracy z najnowszą technologią (komputery i metody komunikacji) oraz na najlepszych umysłach, które potrafią szybko przeanalizować różne informacje i skleić je w całość.

Żołnierze tego korpusu omawiają sytuację i podają informacje odnośnie obecnej sytuacji na danym odcinku "frontu" wysoko postawionym oficerom (a czasem nawet Premierowi Wielkiej Brytanii), którzy podejmują decyzje co robić właśnie dzięki Intelligence Corps. Czytałeś te artykuły na temat "Zlikwidowano kolejną fabrykę narkotyków" w Afganistanie? Artykuły te zachwalają robotę wykonaną przez żołnierzy, którzy wykonali rajd na fabrykę, a prawie wcale nie wspomina się o robocie Intelligence Corps. Jak myślisz, kto powiedział piechocie gdzie jest ta fabryka narkotyków? Talibowie na pewno nie ustawili drogowskazów w okolicy z napisem "Fabryka Prochów - pierwsza w lewo, 5km".

Oprócz tego każdy żołnierz musi władać językiem obcym; w tym celu przechodzą 18-miesięczne szkolenie nauki danego języka. Języki uczone to: francuski, hiszpański, niemiecki, włoski, grecki, rosyjski, chiński, arabski (Irak), Farsi (Irak & Afganistan), Pushtu (Afganistan) oraz Dari (Afganistan).

Struktura
Korpus składa się z 5 batalionów: 3 armii regularnej i 2 armii terytorialnej.

Specjalizacje