Definicja
Bagnet – broń biała kująca lub kłująco mocowana u wylotu lufy karabinu, karabinka lub pistoletu maszynowego. Stanowi on jego przedłużenie umożliwiające użycie tych rodzajów broni strzeleckiej do walki wręcz. [...] Współczesne bagnety, w odróżnieniu od rozwiązań stosowanych jeszcze w XIX i na początku XX wieku, przypominają raczej nóż z szeroką klingą i służyć mogą żołnierzom także do innych celów, niż tylko do walki wręcz - jako zwykły nóż do codziennego użytku, ale także np. jako element składanych nożyc do cięcia zasieków z drutu kolczastego, jako mała piła, do otwierania konserw i do innych tym podobnych zastosowań.
SA80 Bayonet
Armia Brytyjska używa bagnetu o nazwie SA80 Bayonet - czyli bagnet do SA80. Jest to prawdopodobnie jeden z niewielu bagnetów na świecie, który kompletnie nie nadaje się do użytków codziennych. Złośliwi zaś twierdzą, że ostrze jest wykonane z zezłomowanego samochodu, który wcześniej został wyprodukowany z recyclingu aluminiowych puszek po Coca-Coli. Innymi słowy: ostrze jest wykonane z lichej jakości stali.
Opis
Rączka jest zaprojektowana tak, aby można było użyć bagnet w roli noża bojowego. Kształt ostrza bagnetu także został dobrze przemyślany - jak zapewnia regulamin można je z łatwością wbić w ciało przeciwnika. To, co regulamin nazywa Rope Cutter i opisuje jako przecinacz do sznurów, każdy kapral piechoty przysięga na królową, że tak naprawdę są to specjalne wgłębienia na gromadzenie się krwi (po wbiciu w ciało przeciwnika), podobnie podłużne, prostokątne wgłębienia po obu stronach ostrza. Pozostałe części bagnetu i metalowej pochwy są mniej śmiercionośne.
Na końcu rączki znajduje się zatrzask, który odpowiada za trzymanie się bagnetu na lufie karabinu. Dłuższy koniec daszku (rączka jest w kształcie litery T) służy jako otwieracz do butelek (których w Armii Brytyjskiej nie fasują - ale zawsze to fany gadżet). Metalowa pochwa posiada kilka funkcji. Przede wszystkim przy połączeniu z bagnetem tworzy prowizoryczny sekator do drutu kolczastego. Sama pochwa posiada małą, rozkładaną piłę, którą można ciąć drewno (nie metal!). Dodatkowo, na brzegu pochwy znajduje się ostrzałka (regulamin doradza lekkie zwilżenie ostrzałki olejem przed ostrzeniem bagnetu).
Cała rodzina w komplecie to: bagnet, metalowa pochwa i materiałowa pochwa . Metalowa pochwa (z włożonym bagnetem) mieści się w materiałowej pochwie (Cordura 1000D w kamuflażu leśnym DPM). Regulaminowo materiałowa pochwa powinna być noszona po lewej stronie pasa, tuż za podwójną ładownicą amunicyjną. W żadnym wypadku nie powinna być noszona na plecach czy też na ramieniu (niepraktyczne i głupie). Bagnetu nie nosi/przenosi się w Berganie (tak jak robi to większość zielonych rekrutów). Niby oczywista sprawa, ale do tej pory trafiają się przypadki, gdzie nie tylko zostawiają swój bagnet, ale także karabinek...