Magazynki STANAG do SA80

STANAG skrót od STANdardisation AGreement

Za koretkę tekstu dziękuję Okruchowi McLeodowi.

ostatnia aktualizacja: 29 grudnia 2010
DPM-SOLDIER.PL

POWRÓT

Istnieje kilku producentów (RC, ACL, H+K) i wzorów (A1 i A2) magazynków używanych w Siłach Zbrojnych Wielkiej Brytani. Poniżej znajdziesz ogólne wytyczne który magazynek jest który. Istnieją trzy rodzaje magazynków używanych w karabinach z rodziny SA80 przez Armię Brytyjską:
  • Magazynek STANAG Magazynek łukowy (od karabinka M16) o pojemności 30 nabojów, potocznie nazywany "magazynkiem STANAG" (skrót od Standarization Agreement, wymysł NATO) na amunicję 5,56x45 mm SS 109. W magazynku tego typu mieszczą się ślepe naboje, jednak używanie ich (ze ślepymi nabojami) powoduje częste zacięcia broni.
  • Krótki magazynek STANAG Sub-karabinki L22A1 (skrócona wersja L85A2) używają krótkie magazynki o pojemności 20 nabojów 5,56x45 mm SS 109. L22A1 wraz z krótkimi magazynkami jest fasowana członkom wojsk pancernych, rozpoznawczych i załogom śmigłowców.
  • Magazynek BFA (skrót od Blank Firing Attachment) Magazynki te można rozpoznać po namalowanych na nich żółtych pasach. Oprócz koloru różnią się także rozmiarem - są nieco węższe od magazynków STANAG, dzięki czemu SA80 nie zacina się przy przeładowywaniu ślepych nabojów. W magazynku BFA nie zmieści się ostry nabój.
Różnica między magazynkiem A1 a A2?
Wizualnie magazynek A1 można poznać "plastikowym" denku, z możliwością jego demontażu. A1 - podobnie jak L85A1 - były feralnymi magazynkami. Denko potrafiło samo odpsaść (!), a sam magazynek źle podawał naboje (przez co karabinek się zacinał). MoD złożył zamówienie na "poprawione" magazynki do Heckler & Koch (pozbyli się plastikowego denka, magazynek otrzymał oznaczenie A2), zaś tysiące magazynków A1 trafił do Cadets Forces.
Powrót