Mess Tins
Menażka wojskowa.
Składa się z dwóch, wkładanych w siebie części (jednej mniejszej i drugiej większej). Każda część posiada długi uchwyt (pałąk). Do gotowania potrzeba tylko jednej części (najlepiej tej większej, ponieważ mieści saszetkę z daniem głównym).
Ludzie lubiący się w ekonomicznych rozwiązaniach powinni gotować w małej części, a dużą cześć używać w roli przykrywki (dzięki czemu woda szybciej się zagotuje i zostanie zużyta mniejsza ilość paliwa). Duża część możne być też używana jako "wiatrochron" (a także deszczochron, jeśli jednocześnie pada i zacina ostro pod kątem).
Istnieje także możliwość gotowania "na parze". Polega to na ustawieniu piętrowo na sobie 3 menażek: pierwsza menażka ustawiona na kuchence gotuje się od temperatury ognia; woda w drugiej menażce jest podgrzewana parą z pierwszej menażki; trzecia menażka służy jako "pokrywka". W celu przyśpieszenia gotowania można zamienić miejscami pierwszą i drugą menażkę. Jest to też dobra metoda rano, gdy jeden żołnierz pakuje sprzęt, a drugi gotuje śniadanie dla obu - po ugotowaniu racji, aby ta nie stygła w piorunującym tempie, można podgrzewać ją na parze. "Gotowanie na parze" jest czasochłonne, ale czego to się nie robi z nudów na poligonie?
Fanatycy czystego kubka wolą gotować kluski/zupy/itd. bezpośrednio w menażce, co później sprawia spore problemy przy jej czyszczeniu (kluchy albo się przylepiają, a potem zasychają i nie da się ich zmyć bez odpowiednik detergentów, których na poligonie jak wiadomo - brak).
Jeśli gotuje się za pomocą kuchenki (nie gazu), spód naczynia będzie tłusto usmolony. Trik polega na tym, aby menażkę wyczyścić w odpowiednim czasie od momentu zdjęcia z ognia - jeśli zrobi się to za późno, menażki nie można doczyścić. Dobrą metodą jest (po zagrzaniu dania głównego) pozostawienie menażki na ogniu z minimalną ilością wody wciąż ciepłej wody. Smołę na denku naczynia można sczyścić chropowatą częścią gąbki do zmywania z odrobiną ciepłej wody pozostawionej wcześniej w menażce.
Najlepiej jednak spisują się chusteczki do pielęgnacji niemowlęcia (obowiązkowo bezzapachowe i bezsmakowe). Dawniej smołę czyściło się poprzez pocieranie menażki o trawę - było tak do momentu, aż menażki zaczęto wykonywać z aluminium zamiast stali - przez co te zrobiły się giętkie jak plastelina i wyginały przy pierwszej próbie czyszczenia o trawę.
Gdy schowane w oporządzeniu, menażka nadaje się idealnie jako pudełeczko do przechowywania i przenoszenia drobnych przedmiotów (np. racji żywnościowych, zapasowych skarpet, zestawu do pielęgnacji stóp, zapałek itd.). Należy unikać przenoszenia twardych, metalowych przedmiotów w menażce/w tej samej ładownicy, co menażka, ponieważ będzie wytwarzać donośny hałas w czasie marszu.