Osprey Body Armour Mk.2
OSPREY, BODY ARMOUR, OSPREY, DPM DESERT ENSEMBLE
Numer NSN: 8470-99-297-7723
Kontrakt: DC2CESL/3161
Producent: CQC 2008
Front Filler NSN: 8470-99-799-6590
Rear Filler NSN: 8470-99-799-6590

COVER, BODY ARMOUR, OSPREY, DPM DESERT MK II
Osprey Mk.II NSN: 8470-99-480-8041 lub 8038
Kontrakt: DC2CESL/3143
Front Filler NSN: 8470-99-799-6593
Rear Filler NSN: 8470-99-799-6601

COVER, BODY ARMOUR, OSPREY, DPM DESERT MK III MODIFIED ENSEMBLE
Osprey Mk.III NSN: 8470-99-988-8294
Kontrakt: DC4AESL/0249
Producent: CQC 2008
Front Filler NSN: 8470-99-799-6589
Rear Filler NSN: 8470-99-799-6597

We wrześniu 2006 roku w obu gazetach Soldier oraz Combat&Survival pojawiły się artykuły na temat nowych kamizelek balistycznych, zaprojektowanych specjalnie dla żołnierzy służących w Afganistanie. Mowa tutaj o kamizelce Osprey oraz Kestrel. Kamizelka Osprey była dużym krokiem do przodu (jak na skostniałą w tych sprawach w Armię Brytyjską), ponieważ po raz pierwszy użytkownik miał oferowaną ochronę całej szyi (i karku) oraz ramion, w porównaniu do swojej poprzedniczki (ECBA), która wyglądała jak skurczona w praniu podkoszulka, mieszcząca w sobie dwie płytki ceramiczne wielkości pocztówki. Początkowo kamizelki były fasowane tylko żołnierzom wychodzącym na patrole w Iraku i Afganistanie, jednak długo nie trzeba było czekać, aby wyposażyć w nie każdego żołnierza służącego w strefie wojny oraz sprzedawcę na E-bayu.

Jak widać na zdjęciu poniżej, Osprey jest bardzo charakterystyczny i jedyny w swoim rodzaju w świecie kamizelek balistycznych. Posiada dwie duże kieszenie (jedną na klatce i drugą na plecach) na płyty ceramiczne, które osłaniają nie tylko serce, ale także inne ważne narządy człowieka, jak wątroba, płuca czy też żołądek. Warto zwrócić uwagę na to, że przednia kieszeń służy oficerom za... doskonały mapnik (który jest zawsze pod ręką).

Osprey jest obszyty w jedyny w swoim rodzaju system PALSów, do którego nie pasuje prawie nic z systemu PALS używanego np. przez amerykaów. Mało tego - nawet własny, brytyjski system PALS zaprojektowany specjalnie dla Ospreya nie pasuje do Ospreya! Geniusz inżynierii MoDu nie zna granic.

Dodatkowo Osprey posiada skomplikowaną regulację na ramionach - czym projektanci z DC-IPT się sugerowali, pozostaje zagadką. Oprócz klipsów niewiadomego przeznaczenia tu i tam, kamizelka posiada pagon, który zajmuje miejsce aż 3 PALSów [pagon pozostaje nieużywany przez żołnierzy w Afganistanie].

Oddzielny rozdział można byłoby napisać na temat Ospreya i jego przygód w roli funkcji oporządzenia. Początkowo wyprodukowano i wyfasowano żołnierzom kamizelki, które posiadały możliwość dopięcia odpowiednio przystosowanych ładownic. Jednak ktoś w MoDzie zapomniał uszyć i wysłać je do Afganistanu.... Z tego powodu żołnierze byli skazani na noszenie mocno rozregulowanego PLCE pod kamizelką (tym samym o szybkim i wygodnym zdjęciu oporządzenia nie było w ogóle mowy). Gdy w końcu ktoś w MoDzie dopatrzył się brak ładownic na zdjęciach żołnierzy w Iraku i Afganistanie, żołnierze zostali zasypani niesamowitą ilością ładownic różnego typu i [często] nieznanego przeznaczenia. Jak się okazalo, przysłane ładownice były w systemie PALS które nie pasowały ani do Ospreya ani do PLCE. Pokrótce - montowane do PLCE - odpadały. Montowane do Ospreya - także odpadały.

Gdy sytuacja wydawała się już kompletnie bez wyjścia, MoD wpadł na genialny pomysł, i stworzył 'coś', co nazwał LCTV - czyli Load Carry Tactical Vest.

W skrócie LCTV było pierwszym brytyjskim MOLLE w systemie PLAS. Idea była prosta: zignorowac PLAS na Ospreyu i nosić kamizelkę w systemie PALS na Ospreyu. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie okazało się że żołnierz - po założeniu na siebie Ospreya i LCTV - nie wyglądał jak dwunożny niedźwiedź polarny, który ma problemy z poruszaniem rękoma i noszeniem karabinu (o strzelaniu z karabinu można było zapomnieć). Z noszenia LCTV zrezygnowano zanim jeszcze zaczęto. Można się tylko domyślać, ile tysięcy funtów utopił MoD w tym projekcie. Dziś LCTV jest popularny w AirSoftcie, gdzie gracze nie są zmuszeni do noszenia jej z Ospreyem.

I tak oto po dzień dzisiejszy w Afganistanie noszą Osprey'a na swój własny sposób - niektórzy montują części PLCE na kamizelce, inni noszą PLCE pod kamizelką, czasami widuje się żołnierza z pękającym w szwach Assault Veście naciągniętym na Ospreya, a są jeszcze tacy, którzy preferują wygodniejszego i lżejszego Plate Carriera. Dodatkowo od ok. 2009 roku wśród żołnierzy popularne stało sie montowanie ameykańskich ładownic amunicyjnych MOLLE. Jedno jest pewne - Osprey nadaje się świetnie do roli wojskowego, maskującego 'piórnika', do przenoszenia takich drobiazgów, jak glowsticki, długopisy, pędzelki itd. [Inne przedmioty noszone na Ospreyu: długopisy, kolorowe pisaki, pędzelek, scyzoryk, stopień, pouche osprey, latarka, karabińczyk, radio PRR, US Molle Pouche, Osprey Body Armour Pouche,bagnet, glowsticki (w opakowaniu), wypisywane service no na kamizelce lub taśmie przyklejonej do kamizelki, kołnierze + rękawy (część Ospreya, możliwość dopięcia/odpięcia od kamizelki), nożyczki, pistolet.]

Obecnie zgodnie z rozkazami polowymi każdy żołnierz ma obowiązek noszenia kamizelki Ospreya oraz najnowszą wersję hełmu (Mk.6A) jeśli jest ryzyko kontaktu z wrogiem - nie ważne, czy na patrolu, czy na posterunku przez bazą. Zwraca się na to szczególnie uwagę, odkąd brytyjski brukowiec narobił hałasu wokół śmierci dwóch żołnierzy brytyjskich, którzy może by nie zginęli w czasie warty, gdyby dla wygody (i lansu) nie założyli hełmu Parasów i kamizelki starego typu ECBA.

Na początku 2010 roku Osprey miał być całkowicie wycofany z linii frontu i zastąpiony nową, 'lepszą' kamizelką Osprey Assault [długo znana jako kamizelka PECOC]. Tak było w terorii; w praktyce pierwsze modele Ospreyów zostały zastąpione nowszym modelem Osprey Mk. III (widoczny na zdjęciu w dalszej części artykułu). Ospreye Assaulty są fasowane żołnierzom w takim tempie, jak gdyby musiały iść na piechotę z UK do Afganistanu objazdem przez Pekin.
POWRÓT
Osprey Mk.3
[pełna nazwa z metki]
COVER, BODY ARMOUR, OSPREY, DPM DESERT MK III MODIFIED ENSEMBLE

Osprey Mk.III NSN: 8470-99-988-8294
Kontrakt: DC4AESL/0249
Producent: CQC 2008
Front Filler NSN: 8470-99-799-6589
Rear Filler NSN: 8470-99-799-6597

Osprey Mk.3 posiada widoczne modyfikacje w postaci: naszytego czarnego padu anty-poślizgowego (prawe ramię) pozwalający na wygodne i stabilne opieranie stopki kolby karabinu. Oprócz tego kamizelka jest zapinana na fastexy (2 z każdego boku).

Inną, ważniejszą modyfikacją wprowadzoną do kamizelki jest wkładanie płyt balistycznych od dołu (nie góry) kieszeni na płytę. Kieszeń ta jest zapina na napy (widoczne na panelu u dołu kieszeni). Jak zwrócił uwagę Aciepk, w przypadku wybuchu IED podmuch i siła nie wyrzuci płyty balistycznej z kieszeni, która ucięłaby swojemu użytkownikowi głowę.

Zmniejszona została ilość paneli PALS na klatce i plecach: z ośmiu na sześć; paradoksalnie zatrzymano pagon. Oprócz tego dodano panele PALS na lewym ramieniu: posunięcie to jest wątpliwe: umożliwi to wygodne montowanie pokrowca z radiem PRR jednak z uwagi na to, że żołnierze często zabierają plecaki ze sobą na patrol, PALSy pozostaną niewykorzystane.



POWRÓT
Osprey w Hybrid DPM
Zdjęcie przedstawia żołnierza z kompani B z 1-szego batalionu The Mercian Regiment. Zdjęcie było zrobione w kwietniu 2010 roku w Afganistanie. Strona Defence Image Database zamieściło opis do zdjęcia, zachwycający się nowym kamuflażem (MTP) na mundurze żołnierza. Nas interesuje kamuflaż na kamizelce balistycznej - jest to Hybrid DPM, z którego Armia Brytyjska zrezygnowała (preferując MTP). Dzięki zdjęciom wiadomo, że kilka Ospreyów w Hybrid DPM trafiło w ręce Royal Navy, jednak nigdy wcześniej nie było zdjęć piechoty noszącej tą kamizelkę w tym kamuflażu. Cała sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana biorąc pod uwagę, że zarówno MoD jak i rząd zapewnił, że nowy kontyngent wysłany w kwietniu do Afganistanu będzie nosił nowy model kamizelki balistycznej: Osprey Assault.

POWRÓT
Ciekawostka: PLCE na Ospreyu
Poniższe zdjecia przedstawią marynarzy Royal Navy w czasie ćwiczeń. Żołnierze mają L85A2 z zamontowanymi Iron Sights [nie SUSATem! przełącznik na ogień ciągły pewnie też im zdemontowali], kamizelkę balistyczną Osprey w DDPMie [starszy model] oraz PLCE w DPM. Widocznie MoD fasuje co ma akurat dostępne.



Za znalezienie zdjęć dziękuję Uapie.

POWRÓT