Custom Made
Custom-made - czyli koszulki na zamówienie.
Bawełniane koszulki, które można znaleźć na sklepach i rynkach całego świata. Miękkie i przyjazne skórze, elegancki krój, dostępne we wszelkich możliwych kolorach i rozmiarach. Najczęściej spotykane kolory w British Army (oraz Royal Marines) to różne odcienie zielonego i oliwkowego oraz piaskowego (noszone w Afganistanie). Widziane są także koszulki w kolorze czarnym, brązowym oraz maroon (noszone wyłącznie przez Para).
Niemal wszystkie posiadają wyszyte loga (na sercu). Większość ma nadruki na plecach (są to zazwyczaj nazwiska, stopnie, przezwiska lub slogany/hasła danej jednostki). Czasami, lecz rzadko, na rękawach są wyszywane loga (przeważnie robią to tylko żołnierze RLC, bo Ci mają zawsze kasę na takie gadgety). Przed wojną w Iraku i Afganistanie, wyszywane loga przedstawiały badge jednostki, w której służył właściciel koszulki. Od momentu, gdy wojna w Iraku i Afganistanie nabrała tempa (i rozgłosu), popularne są koszulki z logiem i numerem operacji, w której brał udział żołnierz (np. HERRICK).
Combat Soldier '95 T-shirt
Numer NSN: 8415-99-978-7263
Numer kontraktu: ST1A/1318
Bawełniana koszulka w kolorze oliwkowym.
Charakteryzowała się luźnym ściągaczem pod szyją i ciasnymi ściągaczami na rękawkach (czyli odwrotnie, niż wszystkich pozostałych podkoszulkach na świecie). Łatwo się domyślić, koszulka nie cieszyła się wielką popularnością. Materiał szybko się mechacił; gdy się zmoczył - robił się nienaturalnie (jak na koszulkę) ciężki. Gwoździem do trumny był następujący fakt: zbyt duży otwór na głowę wyglądał brzydko pod koszulą.
Tym samym koszulka popadła w niełaskę u żołnierzy: została zastąpiona koszulkami na zamówienie (Custom Made). Dziś koszulkę widuje się czasami na zdjęciach z selekcji do kompani P (czyli kandydatów na skrzydełka), w towarzystwie innych części umundurowania (np. Combat Boots) dawno zastrzeżonych przez Prawa Człowieka.
Soldier 2000 w bawełnie
Tą koszulkę kwalifikuje się pod kategorię Yeti - kto to widział kto to słyszał. Koszulka w 100% z bawełny, o eleganckim kroju (w porównaniu z Soldier 95) w kolorze ciemnego brązu.
Koszulka została wycofana zanim została... wprowadzona do użytku (odbyło się to tak szybko, że MoD wystawił koszulki na sprzedaż w oryginalnych opakowaniach). Stało się tak, ponieważ wprowadzono t-shirt wykonany z nowocześniejszego materiału: cool-max.
Soldier 2000 T-shirt (Cool-max)
Numer NSN: 8415-99-131-8847
Numer kontraktu: DC2CESL/3129
MoD zdecydował, iż czas najwyższy wymienić koszulki z bawełny na coś bardziej 'nowoczesnego'. Tak oto do służby JKM wkroczył zielony t-shirt z cool-maxu.
Nowy t-shirt jest w kolorze jaskrawej trawy, z materiału zwanym cool-max, ze sklejanymi szwami. Oczywiście, także i ten t-shirt nie przypadł nikomu do gustu. Powody różne. Żołnierze mieli trudność odróżnienia przodu od tyłu (brak metki na karku). W kontakcie z ogniem, sztuczny materiał jest bardzo podatny na topienie się (plotki głoszą, że materiał także topi się, gdy postrzelony z Marsjańskiego blastera).
Oprócz tego, koszulka była za krótka (ciągle wychodziła ze spodni) i za ciasna w klatce (szczególnie upierdliwe dla panów o klatce pirata oraz pań o biuście Pameli Anderson).
Soldier 2005 T-shirt (Cool-max)
Numer NSN: 8415-99-131-8843 lub 8415-99-131-8858
Numer kontraktu: DC2CELS/3129
Elegancka wersja Soldier 2000.
Posiada nowy, ulepszony materiał cool-maxu, który nie topi się na ciele po otrzymaniu postrzału z Marsjańskiego blastera. Kolor koszulki to piękny odcień brązowego (pasuje zarówno pod mundur DPM, DDPM oraz MTP). Sam t-shirt jest wystarczająco długi, aby nie wychodził ze spodni. Oprócz tego można bez problemu rozróżnić przód od tyłu.
Podsumowując: S2005 jest tym, czym S2000 nigdy nie będzie.
UBA
Numer NSN: 8415-99-666-3363
Numer kontraktu: Dc1aESL/0210 lub DC2CESL/3363
UBA (Undergarment Body Armour - nazwa z metki) można opisać jako S2005 z kołnierzem-stójką zapinaną na ekspres. Można też na to patrzeć jako 'lekka wersja UBACSa' albo 'UBACS z krótkim rękawkiem'.
Materiał: cool-max.