TEA TIME czyli FIVE O'CLOCK!
Tea z języka angielskiego: herbata;
Tea lub bardziej popularne
Tea Time jest odpowiednikiem podwieczorka lub wczesnej kolacji, składającej się z kubka herbaty i ciasta lub kanapek. Ze względu na godziny pracy,
Tea Time ma miejsce grubo po godzinie 17 (większość Brytyjczyków kończy pracę o 17), najczęściej około godziny 18.
Brytyjczycy są Herbacianym narodem: średnio Brytyjczycy wypijają łącznie 160 milionów kubków herbaty dziennie! Według statystyk, przeciętny Brytyjczyk wypija 2.1 kg herbaty na rok. Najpopularniejszą postacią herbaty wypijaną przez wyspiarzy jest czarna herbata z mlekiem (nigdy kremem!) pita w zwykłym kubku, zazwyczaj bez dodanego cukru.
Builder's Tea (Herbata Budowlańca) to mocna, czarna herbata z dolaną dużą ilością mleka i dużą ilością cukru.
W większości przypadków picie herbaty nie jest małą, elegancką ceremonią oznaczającą wysoki poziom kultury rodem z powieści Jane Austen; herbata jest traktowana jako zwykły napój, niektórzy ludzie wypijają aż 6 kubków dziennie. W UK przerwa na herbatę jest niezbędna (godzina na przerwę zależy w zupełności od wykonywanego zawodu i/lub pracodawcy) w czasie której konsumowane są ciastka.
Historia herbaty w Wielkiej Brytanii
Import herbaty do Wielkiej Brytanii rozpoczął się w latach 60-tych XVII wieku; zwyczaj picia herbaty przywiozła ze sobą portugalska księżniczka Katarzyna z rodu Braganza, która wyszła angielskiego monarchę, Króla Karola II Stuarta.
Początkowo herbata, trafiała na Wyspy Brytyjskie poprzez Amsterdam lub marynarzy, pływających na wschód świata. Początkowo herbata była reklamowana jako środek o zdolnościach leczniczych. Pod koniec XVII wieku herbata była traktowana jako napój, jednak głównie była pita przez arystokrację.
W 1690 nikt był wstanie przewidzieć, że do 1750 roku herbata stanie się tradycyjnym napojem Wielkiej Brytanii. Stało się tak, ponieważ statki East India Company, które transportowały materiały krawieckie do Indii i Chin wracały puste z powrotem do UK. Dlatego East India Company rozpoczęła żywą kampanię, reklamującą herbatę na wyspach jako popularny napój wśród ludności: herbata pochodziła z Chin; puste statki EIC w drogę powrotną mogły przywozić herbatę, tym samym firma zarabiała dodatkowe pieniądze.