The Royal Irish Regiment został uformowany w roku 1992 z batalionów armii regularnej oraz terytorialnej, wchodzącej w skład
Royal Irish Rangers oraz rezerwistów z
Ulster Defence Regiment (UDR).
Kwatera Główna Regimentu mieści się w St. Patrick's Barracks w Ballymena in Country Antrim.
DRESS DISTINCTIONS
General Service Battalions kontynuują ubieranie zielonego Caubeen'a Rangersów z jego zielonym hacklem, podczas gdy Home Service Battalions zostali przy zielonym berecie UDR, lecz
Angel harp and crown badge jest noszony przez cały regiment.
TRADITIONS
Shamrock (koniczynka) jest noszona w dniu Św. Patryka (
St. Patrick's Day) - dawna tradycja starych Irlandzkich regimentów, dziś głównie kontynuowana ('podrtrzymywana') przez rodowitych Irlandczyków.
MUSIC
The Regimental quick march, Killaloe, został napisany około 1887 i był przerywany krzykami z szeregów. The Irish Fusilier's zawołanie bitewne Faugh a Ballagh! (Clear the way!) jest teraz mottem regimentu.
Royal Irish Rangers
Royal Irish Rangers (27th, 83rd i 87th) (w skrócie "R IRISH") był regularnym pułkiem wchodzącym w skład Armii Brytyjskiej.
Royal Irish Rangers powstało 1 czerwca 1968 r. z fuzji trzech irlandskich pułków piechoty Armii Brytyjskiej:
- The Royal Inniskilling Fusiliers
- The Royal Ulster Rifles
- The Royal Irish Fusiliers
Data ta była początkowo znana jako “Dzień nabycia tradycji” (Vested Day), a potem jako Dzień Rangersów (Rangers Day), co podkreślało, że tradycje wcześniej istniejących pułków zostały zachowane w nowym, dużym pułku.
Niedługo po utworzeniu, w roku 1968, w wyniku redukcji sił Armi Brytyjskiej, Trzeci Batalion (wchodzący w skład Royal Irish Fusiliers) został rozwiązany.
Każdy z trzech pułków miał starą i różniącą się od innych pułków tradycję. W celu uniknięcia faworyzacji poszczególnych pułków przyjęto wspólnie nazywać żołnierzy Rangersami. Nazwa ta powróciła do użycia po ponad 45 latach, kiedy w 1922 została wycofana. Rangersami nazywani są również zołnierze jednostek wojskowych w innych krajach, tj.: Stany Zjednoczone, Canada, Irlandia czy Pakistan.
Wraz z założeniem Dywizji Piechoty (Divisions of Infantry), pułk Royal Irish Rangers został przydzielony do Dywizji Królewskiej (King's Division), gdzie służył wraz z innymi pułkami z pólnocnej Angli. Taki układ pozostał, aż do 1992, kiedy wdrożono w życie plan restrukturyzacji armii ze względu na zakończenie Zimnej Wojny (Cold War). Wtedy Pułk Obrony Ulster (Ulster Defence Regiment) wraz z Royal Irish Rangers połączono, w wyniku czego powstał Królewski Pułk Irlandi (Royal Irish Regiment).
Royal Irish Rangers dziś
Od roku 1992, Royal Irish Rangers, w sile dwóch batalianów, służy jako część Royal Irish Regiment.
Brali udział m.in. w operacji Telic, w Iraku, w marcu 2003 r.
Ponadto, w 2006 r. w Afganistanie, Royal Irish Rangers brało udział w jednej z najcięższych walk podczas operacji HERRIC 6.
W 2008 roku, wraz z Szesnastą Brygadą Powietrzno-Desantową, ponownie brali udział w operacji w Afganistanie. Ich zadaniem było wyszkolenie lokalnego wojska i policji, aby mogło samodzielnie działać na terenie własnego państwa. Royal Irish Rangers, jako pierwsi ze wszystkich sił NATO brało udział w tego typu działaniach.
Obecnie zaangażowani są w operację HERRIC w Afganistanie, gdzie wraz z innymi państawami koalicji stacjonują w prowincji Helmand.