Wprowadzenie

The Grenadier Guards

Historia w pigułce

Grenadier Guards to najstarszy z pięciu regimentów Foot Guards, wchodzących w skład Houshold Division. Jego historia sięga roku 1656, kiedy to w Brugii, na terytorium dzisiejszej Belgii, sformowano Regiment Lorda Wenworth'a. Stanowił on część ochrony przebywającego na wygnaniu króla Karola II. Kilka lat później sformowano regiment o podobnym przeznaczeniu znany jako John Russel's Regiment of Guards. W roku 1665 oba połączono tworząc tym samym 1st Regiment of Foot Guards, w skład którego wchodziły 24 kompanie.

Tytuł "Grenadier" nadano po bitwie pod Waterloo, w uznaniu zasług gwardzistów w czasie licznych kampanii przeciw Napoleonowi i jego sprzymierzeńcom.

Od początku swego istnienia gwardziści dzielnie służyli kolejnym monarchom, zdobywając przy tym 79 Battle Honors.

Dziś, w wyniku licznych reform armii, rozmiary regimentu zmniejszono z trzech batalionów do jednego batalionu (pierwszego) i jednej kompanii (Nijmegen Company stanowiąca pozostałość drugiego batalionu).

ostatnia aktualizacja: 28 grudnia 2010
DPM-SOLDIER.PL

Tradycje i charakterystyczne elementy The Grenadier Guards

Nakrycia głowy - kapelusz
Kapelusz No.1 Dress Grenadier Guards jest koloru niebieskiego, z szeroką wstążką, koloru szkarłatnego, owiniętą wokół, z przymocowanym Capbadgem regimentu.

Nakrycia głowy - bearskin
W 1815 roku wszyscy żołnierze Grenadier Guards otrzymali bearskiny (charakterystyczne wysokie, futrzane czapy), z białymi pióropuszami (hackle) zaczepionymi z lewej strony. Mówi się, że biały kolor pióropuszu reprezentuje biały dym, jaki wydobywał się z granatów używanych w Wojnach Napoleońskich.
Pasek bearskina jest noszony pod dolną wargą.

Capbadge
Na wszystkich nakryciach głowy (poza Bearskin) grenadierzy noszą odznakę w postaci stylizowanego granatu z siedemnastoma płomieniami. Należy ją czyścić dwa razy dziennie, aby nie zaszła patyną i w dalszym ciągu oślepiała wroga swym blaskiem.

Stopnie
       Szeregowy (Private) Grenadier Guards jest nazywany Guardsman.
       St. Kapral (Corporal) Grenadier Guards jest nazywany Lance-Sergeant - na mundurze wyjściowy nosi 3 białe paski; Lance-Sergeant posiada te same obowiązki co zwykł Corporal, a sierżantem jest tylko 'z nazwy'. Tradycja ta sięga XIX wieku, gdzie oficerowie mogli nadać obowiązki i tytuł 'sierżanta' Corporalom i - jeśli chcieli - mieli prawo ich zdegradować według własnego uznania (było to sprytnym rozwiązaniem ze strony oficerów: sierżantów mógł zdegradować jedynie sąd wojskowy).
Niektóre źródła podają, że stopień Lance-Sergeant został wprowadzony osobiście przez Królową Wiktorię, która powiedziała, że jej "gwardziści nie będą nosić tylko jednego paska na rękawie gdy stoją na warcie przez pałacami królewskimi". Od tamtej pory gwardziści Lance Corporale zamiast jednego paska nosili dwa. To stworzyło nowy problem: ile pasków mają nosić Corporale. Utworzono więc funkcję Lance-Sergeanta, który nosi trzy białe paski na rękawie. To 'rozwiązanie' stworzyło kolejny problem: jakie paski mają nosić Sergeant'ci? Ostatecznie gwardziści sierżanci nosili trzy złote paski.
       Sierżant (Sergeant) gwardii na swoim mundurze wyjściowym nosi trzy złote paski.

Motto
Honi soit qui mal y pense (franc.) - Zło źle myślącemu (domyślnie: niech się stanie; to raczej wolny przekład). Jest to również dewiza Orderu Podwiązki ustanowionego przez króla Edwarda III w roku 1348.

Ładny żołnierzyk czy 'gupi gfarcista' - czyli kto stoi na warcie w Londynie?
W czasach kiedy jeszcze nie było takich wynalazków jak te poshowskie berety z tymi poshowskimi odznakami, przynależność żołnierza do broni/służby/jednostki można było stwierdzić po takich detalach, jak rozmieszczenie guzików, kolor pióropusza (hackle), przy nakryciu głowy czy kolor munduru. Ta zasada została zachowana do dziś w Home Service Dress, noszonym przez gwardzistów w czasie pełnienia obowiązków reprezentacyjnych.

Muzyka

Marsz wolny: Scipio autorstwa Hendla. Utwór ten został skomponowany specjalnie 1st Foot Guards, zanim został włączony do opery pod tym samym tytułem.

Marsz szybki: The British Grenadiers












| Tekst i zdjęcia: TurboRatownik | Korekta: mer |