Specter OS4X

ostatnia aktualizacja: 28 grudnia 2010
DPM-SOLDIER.PL

POWRÓT
Specter OS4X - zastępca SUSATa
10 września 2009, brytyjskie Ministry of Defence oświadczyło, że Elcan Optical Technologies (część Raytheon) zostało wybrane na dostawcę Light Weight Day Sight (w skrócie LWDS po polsku Lekki Celownik Dzienny). LWDS jest częścią FIST, programu który ma na celu zwiększyć siłę, skuteczność i możliwości piechoty (która nie ma wsparcia pojazdów). W czasie fazy pierwszej, MoD zamówił 10835 sztuk wyrobów firmy Elcan (sprawdzone w warunkach bojowych), dokładniej model Specter OS4X, który zastąpi starzejące się SUSATy na karabinach L85A2.

Opis produktu:
Specter OS4X jest celownikiem optycznym typu LDS (Lightweigh Optical Day Sight), zaprojektowanym specjalnie do montowania na karabinach o kalibrze 5.56 mm NATO (czyli nadaje się do montowania na C7 i SA80, będących w posiadaniu Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii). Specter OS4X posiada cechy innego modelu tej samej firmy, SpecterDR (dostępny na rynku cywilnym) który jest używany przez elitarne jednostki US (część programu SOPMOD). Specter OS4X ma zbliżenie 4x; kąt widzenia poprzez celownik jest znacznie szerszy w porównaniu do SUSATa, co pozwala na lepszą orientację w sytuacji/terenie oraz identyfikowanie ludzi przed sobą; dodatkowo sprawia się o wiele lepiej w ciemnych pomieszczeniach, gdzie jest mało światła.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, LWDS zostaną dostarczone armii do listopada 2010 roku - będzie ich wystarczająco dużo, aby wyposażyć brygadę żołnierzy. Naturalnie tak jak w przypadku SUSATa, LWDS będzie używany wyłącznie przez jednostki frontowe.

Waga Spectera OS4X to 528g.
Powrót