Pas zawieszenia SA80

Zawody czyli przewijanie SA80 opanowane do perfekcji

1. Pierwszym stopniem w opanowaniu przewijania SA80 jest oczywiście bezbłędne przewinięcie SA80 za pierwszym podejściem, za dnia/przy zapalonym świetle, BEZ zaglądania do instrukcji czy podpatrywania czynności wykonywanych przez żołnierza obok.

2. Drugim stopniem jest zakładanie i zdejmowanie pasa SA80 z zawiązanymi oczami (bez pomyłek).

3. Trzecim stopniem ("zawody" dla młodszych podoficerów) jest zdjęcie pasa, rozłożenie karabinu, następnie złożenie karabinu i założenie pasa z zawiązanymi oczami w czasie poniżej 5 minut.

4. Czwartym stopniem ("zawody" dla podoficerów) jest wykonanie czynności wykonanych powyżej tyle, że w czasie poniżej 3 minut.

5. Piątym i ostatnim stopniem jest wykonywanie czynności opisywanych w punkcie 3 ALE na wyścigi z rekrutami czyli: w czasie, gdy rekrut założy i zdejmie pas zawieszenia, oficer powinien być w stanie w tempie ekspresowym dwa razy wykonać czynność wypisaną w punkcie 3. Zależnie od humoru chorążego/starszego sierżanta prowadzącego zajęcia, sierżanci mają zabierane części, następnie dostają opier... za zgubienie części. Czasami jest też gaszone światło (żeby spowolnić rekrutów/młodych kadetów). Punkt piąty jest tylko i wyłącznie dla zabawy i ożywienia nudnej służby codziennej w koszarach.


Realistycznie oczekuje się opanowania punktu 1 od młodego żołnierza; punkt 2 - stary żołnierz/młody podoficer, punkt 3 - starszy podoficer. Punkt 4 i 5 jest tylko dla zabawy i na zawody.
Nagrodą jest nie 10 robienie pompek albo biegania od płotu do płotu).
Od rekruta oczekuje się, że ten nie zgubi karabinu.

Ciekawostka: zdawanie karabinu do magazynu

Gdy karabiny są zdawane do magazynu, paski zawieszenia są zdejmowane. Paski są zazwyczaj trzymane w starych pudełkach po amunicji, lub w zwykłym pudełku tekturowym, prawdopodobnie ustawionym obok wielkiego pudełka na magazynki i zestawy do czyszczenia broni.

W czasie ćwiczeń, wraz z karabinem żołnierz ma fasowane 1 lub 2 magazynki, zestaw do czyszczenia oraz pasek. Normalny widok jest żołnierzy opuszczający magazyn wyglądając tak: karabin regulaminowo w prawej ręce, magazynki w lewej ręce, zestaw do czyszczenia pod brodą, a pasek albo w zębach albo w kieszeni spodni.

Zdjęcia: Jacek Sidi (45RMC Whisky Coy Łódź)
Opis i oprawa graficzna: mer

ostatnia aktualizacja: 29 grudnia 2010
DPM-SOLDIER.PL

POWRÓT
Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz
Informacja nr 1
Poprawnie zwinięty pasek tzw. rifle sling, zaciśnięty gumką-recepturką.
Informacja nr 2
Widok na karabin i rozwinięty pasek.
Jak widać na zdjęciu, pas składa się z dwóch części:
1. Jest to krótsza część pasa, z jednej strony zakończona męską częścią fastexta a z drugiej strony zakończona dużą pętlą, (nie widać na zdjęciu).
2 Jest to dłuższa część pasa, z jednej strony zakończony żeńską częścią fastexa z jednego końca.
Informacja nr 3
Zbliżenie na przednie "oczko" karabinu (znajduje się po lewej stronie Hand Guarda), przez które będziemy przewijać pas.
Informacja nr 4
Zbliżenie na tylnie "oczko" (tuż przy kolbie karabinu), przez które będziemy przewijać pas.

Instrukcja: krok po kroku
Krok 1
Końcówkę DŁUŻSZEGO paska przeciągamy przez PRZEDNIE oczko, przewijamy pasek zaczynając od lufy w kierunku kolby. Pociągamy pasek aż oczko NA pasku zablokuje się o oczko karabinu. (Nie wypuszczaj końcówki paska z ręki).
Krok 2
Trzymany w ręce końcówkę paska przewiń przez oczko NA pasku (wspomniane wcześniej) - dla ułatwienia, wspomniane oczko znajduje się zaraz za żeńską końcówką fastexa (jest to bardzo mylące, ale bardzo istotne).
Wykrzyknik na obrazku ma za zadanie przypilnować, aby nie pomyliły ci się oczka! Wygląda to dziwnie - ale tylko tak prawidłowo przewiniesz pas karabinu!
Krok 3
Po ciasnym zaciśnięciu paska (poprzez mocne pociągnięcie) pasek powinien wyglądać tak, jak na obrazku numer 1.
Krok 4
(Patrz na to samo zdjęcie powyżej) Uwaga skup się! Weź do ręki drugi pasek (który do tej pory nie używałeś). Teraz uwaga: pasek, który używałeś do tej pory do przewijania PRZEWIŃ POD ząbkami męskiej części fastexa (tak, jak jest pokazane przy numerze 2).
Krok 5
(Patrz na to samo zdjęcie powyżej) Zepnij z sobą fastexy.
Krok 6
Ponownie weź do ręki koniec paska, który używałeś do tej pory do przewijania.
Tak jak pokazują strzałki na obrazku, połóż go przez całą długość karabinu i przewiń go przez oczko przy kolbie.
Krok 7
W lewą rękę bierzemy pasek zakończony pętlą, a w prawej ręce wciąż trzymamy pasek, który używałeś do tej pory). Unieś ręce do góry (wciąż trzymając paski), aż te się naprężą. Dłuższą część przełóż przez szparę plastikowej części (paska w lewej ręce, zaraz pod pętlą). Są dwie szpary – istotne jest, aby przełożyć pasek przez tą niższą przerwę (tak, jak jest pokazane na obrazku nr 1).
Krok 8
(Patrz na to samo zdjęcie powyżej) Pasek, który przed chwilą przełożyłeś zawraca i przechodzi przez tą drugą szparę (jak pokazane na obrazki nr 2).
Krok 9
...TA-DA! Zrobione.
Czas na regulaminowy test: załóż na siebie karabin [PAMIĘTAJ! Powinieneś wejść w pętlę stworzoną przez oba paski - czasem nie próbuj wciskać się między pasek a karabin, bo zrobisz sobie krzywdę!] a następnie odepnij fastexa. Jeśli karabin nie spadnie z paska, tylko zawiśnie przy twojej prawej nodze (nie lewej!) - to przewinąłeś poprawnie pas. Gratulacje!

Ile jest wzorów pasków?
Co najmniej kilka: zarówno te issue, oraz dostępnie komercyjnie. Różnice polegają głównie na kolorze, "giętkości" paska, materiału użytego do wykonania oczek oraz sposobu wypisania nazwy/numerów NSN na pasku.

Pasek jest dostępny w dwóch kolorach: oliwkowo-zielonym oraz czarnym. Zielony jest najbardziej rozpowszechniony, czarny jest wprowadzony od niedawna. Żołnierze są tak przyzwyczajeni do zielonych pasków, że gdy mają wyfasowany czarny, wymieniają go na zielony przy pierwszej możliwej okazji.

W starych paskach, metki były naszywane na pasek (dzisiaj można znaleźć tylko ślad w miejscu, gdzie były kiedyś przyszyte). Nowsze paski mają olbrzymie, wyraźne, białe napisy, z wypisaną pełną nazwą oraz numerem NSN.

Bardzo stare paski można poznać po świecącym się "oczku" (przy fastexie) - przez lata używania farba została zdrapana. Nowsze paski wciąż mają farbę na "oczku". Czasami trafiają się paski z oczkiem wykonanym z czarnego plastiku.

Dla twardzieli
Obrazkowa instrukcja przewijania z Soldiers Pocket Book, w 6 punktach, jak przewinąć karabin SA80.
Powrót