Naboje do SA80

Nabój 5,56 mm x 45 SS 109 (FN)
Belgijski nabój kalibru 5,56 mm x 45 został opracowany w połowie lat siedemdziesiątych jako alternatywa dla amerykańskiego naboju M193.
Pociski stosowane w tym naboju są smuklejsze, dłuższe, cięższe od pocisków amerykańskich oraz przystosowane do wystrzeliwania z luf o krótszym skoku gwintu, co zapewnia im większą stabilizację na torze, a tym samym bardziej "humanitarne" oddziaływanie na cele żywe i znacznie większą zdolność przebicia umownych celów pancernych.

Źródło: Broń strzelecka lat osiemdziesiątych autorstwa Stanisława Kochańskiego

ostatnia aktualizacja: 29 grudnia 2010
DPM-SOLDIER.PL

POWRÓT
LIVE ROUND
Oznaczenie wzoru naboju to L2A1, produkowany przez Radway Green jest odpowiednikiem 5.56x45mm FN SS109.
Nabój z pociskiem zwykłym; kaliber 5,56x45 mm NATO, ładowany do wszystkich karabinów z rodziny SA-80. Po wyjęciu ze sztywnego, tekturowego pudełka, charakterystyczny jest kolor nabojów (przypomina złoto) oraz nieco ciemniejszy pocisk (przypominający kolor miedzi).
Pocisk zwykły SS109 ma długość 23mm, masę 4,0 g i prędkość początkową 948 m/s.
DRILL ROUND
Nabój szkolny. Głównie używany do szkolenia kadetów, czasami pojawiają się na selekcji do armii lub Royal Marines Commando (np. mierzą czas rekrutowi jak szybko jest w stanie załadować magazynek). Łatwo poznać po srebrnej łusce i miedzianym łepku pocisku. Ponieważ łatwo je zgubić (nie jest o "śmiertelnie niebezpieczny" ostry nabój), a są do ścisłego zarachowania - magazyn opuszczają tylko pod nieobecność dusigrosza (kwatermistrza).
BLANK ROUND
Nabój ślepy. Łatwo rozpoznać po zagniecionej szyjce łuski, której końcówka jest pomalowana na czarno. Nabój ten powinno się ładować tylko do specjalnych magazynków BFA . Ładowanie ślepych naboi do magazynków STANAG jest możli fizyczniewe, jednak odradzane przez regulamin. Ślepaki są minimalnie krótsze od ostrych naboi, i w czasie podawania naboju ze zwykłego magazynku do komory następuje zacięcie karabinku.

TRACER ROUND
Oznaczenie wzoru to L2A1, produkowany przez Radway Green.
Nabój smugowy; kaliber 5,56x45mm NATO. Identyfikowany dzięki pomalowaniu wierzchołka pocisku na zielono. Pocisk smugowy L110 ma długość 29,15 mm, masę 4,14 g i prędkość początkową 860 m/s. Używany przez żołnierzy nie tylko do nakierowania ognia, ale także do liczenia ile zostało się nabojów w magazynków. Do 30-nabojowego magazynka wkładają 3 smugowe naboje: pierwszy jako 15 nabój, dwa pozostałe jako dwa ostatnie.
Powrót