Iron Sight
Celownik mechaniczny do SA80.

Ciekawostka
Regulaminowo odległość między Iron Sightem a naszą twarzą (punkt mierzony od tyłu Iron Sighta do brwi) wynosi 25mm (minimum). Jest to bardzo ważne (szczególnie, gdy operator nosi szkła korekcyjne). Po oddaniu strzału karabin odrzuca do tyłu: jeśli Iron Sight jest zbyt blisko twarzy, ten uderza w twarz (lub w okulary które wbijają się w twarz) - co nie jest przyjemnym doświadczeniem ani niezbędnym, aby trafić w cel.

ostatnia aktualizacja: 28 grudnia 2010
DPM-SOLDIER.PL

POWRÓT
Opis
Iron Sight to po polsku celownik mechaniczny. Celownik mechaniczny SA80 składa się z przerzutowego celownika przeziernikowego ze stałą nastawą na 200 m (umieszczonego w chwycie transportowym, montowanym w górnej części komory zamkowej w miejsce celownika SUSAT) oraz muszki, której podstawę zamocowano na wsporniku komory gazowej. Celownik przeziernikowy ma możliwość regulacji w poziomie, a muszka w pionie.

Waga Iron Sight to 155 g.
Kto używa Iron Sight?
W Armii Brytyjskiej Iron Sight jest montowany na wszystkich karabinach żołnierzy, którzy nie służą w piechocie (np. służby zaopatrzenia, artyleria etc.), w Royal Air Force (z wyjątkiem RAF Regiment) oraz Royal Navy (z wyjątkiem Royal Marines Commando), a także we wszystkich służbach Cadets Forces.
Opis części
 • BATTLE SIGHT - Celownik przeziernikowy. Używany do strzelania na małe odległości (do 100 metrów) (np. CQB) oraz w czasie patrolu.
 • CARRYING HANDLE - Chwyt transportowy którego nie powinno się używać do transportowania broni. Noszenie karabinku za chwyt transportowy skutkuje utratą wyzerowania (na odległość 100 m pudłuje się 15 cm na bok od środka tarczy).
 • DOVETAIL JOINT - Uchwyt odpowiedzialny za mocowanie podstawy Foresight na wsporniku komory gazowej. W celu używania lunety optycznej (SUSAT, ACOG lub Specter) należy zdemontować Foresight.
 • FORESIGHT BLADE - Muszka karabinku. Jej podstawę zamocowano na wsporniku komory gazowej.
 • FORESIGHT EXTENSION - Osłona muszki karabinku.
 • HORIZONTAL ADJUSTMENT SCREW - Do ustawiania pozycji przerzutowego celownika przeziernikowego (Leaf Backsight) w poziomie. Do przestawiania używa się klucza (Combination Tool).
 • LEAF BACKSIGHT 100-500M - Przerzutowy celownik przeziernikowy, umieszczony na chwycie transportowym, z nastawami od 100 do 500 m (co 100 m). Tarczę z przeziernikami obraca się w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara, używając paznokcia palca wskazującego lewej ręki)..
 • LOCKING PLUNGER - Do blokowania pozycji muszki regulowanej śrubką Vertical Adjustment Screw.
 • LOCATING STUD - Jest to bolec, który rygluje jedną z trzech możliwych pozycji chwytu transportowego na szynie karabinku. Pozycja bolca jest zabezpieczona za użyciem dwóch Retaining Srews (śrób).
 • RETAINING SCREW - Śrubka odpowiedzialna za trzymanie się uchwytu podstawy Foresight na wsporniku komory gazowej oraz chwytu transportowego na szynie karabinku. W celu odkręcenia śrubki należy użyć klucza Combination Tool.
 • VERTICAL ADJUSTMENT SCREW - Śrubka odpowiedzialna za ustawianie pozycji muszki (Foresight Blade) w pionie.
Powrót