Fakty i anegdoty na temat ACF
- ACF jest sponsorowane przez MoD, który średnio wydaje £80 milionów (ok. 400 milionów PLN).
- W ACF znajduje się w przybliżeniu 44 tysiące kadetów, oraz ok. 7 i pół tysiąca oficerów i podoficerów, odpowiedzialnych za trening kadetów.
- Sposób planowania i organizowania obozów dla kadetów w ciągu roku jest bardzo podobny do tego, jaki jest stosowany w Armii Terytorialnej. Podobnie jak w TA, kadetów wysyła się w różne zakątki UK do koszar wojskowych na 2-tygodniowe obozy, oraz od 6 do 9 obozów weekendowych w ciągu roku. Na 2-tygodniowych obozach pojawiają się specjalnie odelegowani żołnierze z Regular Army, którzy mają wspomóc oficerów i podoficerów w szkoleniu kadetów. Właśnie wtedy kadeci mają okazję przechodzić szkolenia strice wojskowe, które nie są zezwalane przez regulamin, ale mile widziane przez samych kadetów: kto by nie chciał pobiegać w Małpim Gaju, strzelać na strzelnicy komputerowej lub z LSW, lub nauczyć się składać i rozładać MINIMI?
- Kadet nigdy nie mówi "Zabiję go" albo "Zabiję Cie" - kadet nie zabija. Kadet tylko strzela.
- Kadeci nie umierają od kul lub od odniesionych ran. Kadeci padają wyłącznie z dehydracji (wróg numer 2) oraz hipotermii (wróg numer 3).
- Dla kadeta wrogiem numer jeden jest Wróg Numer 1 - wszystko, co biega przed ich lufą i/lub nie zna hasła/strzela do nich/uruchamia flary i wtedy strzela.
- Pomimo, że ACF jest na końcu długiej pępowiny całych Sił Zbrojnych Wielkiej Brytani to jeśli idzie o zaopatrzenie w mundur, sprzęt i amunicję - kadetom nigdy tego nie brakuje i zawsze biegają w najnowszych sortach mundurowych.
- Od końca 2006 roku zaprzestano szkolenia kadetów na LSW (Lekka Broń Wsparcia) - wszystkie LSW wycofano z ACF i wysłano... do Afganistanu.
- ACF nie wchodzi w skład Sił Zbrojnych, a ich członkowie są NIE zobowiązani wstąpieniem do Armii. Armia też nie reklamuje się i oficjalnie nie zachęca do wstępowania do Armii. Kadet jednak otrzyma wszelką pomoc ze strony ACF w wstępowaniu do Armii.
- Pomimo, że ACF nie wchodzi w skład Armii Brytyjskiej, wszelkie jednostki kadetów noszą barwy, nazwy i insygnia istniejących batalionów/regimentów Armii Brytyjskiej.
- Przed 2004 rokiem procent kadetów wstępujących do Armii wynosił zaledwie 10%. Odkąd w Afganistanie zrobiło się gorąco, ilość kadetów wstepujących w szeregi wzrosła do niemal 30%.
- Założycielką ACF była Panna Octavia Hill. Ideą było zajęcie chłopców z biedniejszych dzielnic Londynu czymś pożytecznym w ich życiu.
- ACF założone w 1860 roku jest jedną z najstarszych organizacji mundurowych w UK - starsze, niż RAF czy też TA.
- ACF było podwalinami Armii Terytorialnej, która powstała dopiero 47 lat po założeniu ACF. Przez blisko 50 lat chłopcy oraz byli żołnierze i oficerowie w całej Wielkiej Brytani byli odpowiedzialni za obronę kraju (szczególnie przed zagrożeniem ze strony Francuzów), w czasie, gdy cała Armia Brytyjska tułała się po świecie.
- W 1908 roku wszystkie jednostki ACF zostały wzięte pod kontrolę i opiekę Armii Terytorialnej, w czasie gdy jednostki założone w szkołach publicznych przekształciły się w szkółki oficerskie, szkolące potencjalnych oficerów Armii Brytyjskiej.
- Dopiero w 1957 roku rząd Wielkiej Brytanii oficjalnie oświadczył, że ACF jest "narodową organizacją dla młodzieży, sponsorowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej".
- W czasie IIWŚ, rocznie do armii wstępowało 10 tysięcy ochotników wypuszczanych prosto z ACF. Byli kadeci okazywali się świetnymi, zdyscyplinowanymi żołnierzami i przywódcami na polu walki.
- Podobnie jak to jest w Armii Brytyjskiej, z każdym stopniem przychodzi funkcja i odpowiedzialność. W czasie swojej kariery kadet jest trenowany jak być posłusznym i wykonywać zadania jako członek kompani, przez bycie sierżantem i bycie odpowiedzialnym za pluton kadetow (ok. 30 kadetów) aż po bycie chorążym pułku, i bycie odpowiedzialnym za batalion/regiment (od 300 do 1000 kadetów).
- Szkolenie na poligonie głównie skupia się na działaniach rozpoznawczych, zbieraniu informacji, robieniu zasadzek, działań obronnych i zaczepnych, oraz w ostateczności likwidowaniu małej liczby wroga (np. pojedynczych strzelców, lub pojedyncze sekcje).
