Dodatki do dań głównych
Dodatki to coś, co czyni brytyjskie racje wyjątkowe wśród wszystkich racji żywnościowych na świecie - któż nie lubi smakołyków?

Dodatki dzieli się na trzy główne grupy: snack (przegryzka), drinks (napoje) oraz sundries (pozostałe dodatki)

Część dodatków można powoli konsumować (oszukiwać głód) w czasie patrolu - np. sławne cukierki SAS lub gumę do żucia. Inne można jeść same (ciastka) lub łączyć je z innymi dodatkami (np. zupa w proszku i ciastka, pasztet i ciastka).

Snack - przegryzka
Oatmeal Block duże ciastko zbożowe, łatwe do pogryzienia, po ugryzieniu bardzo kruche. Dobre do jedzenia z gorącą czekoladą lub do wymieszania z zupką (po uprzednim pokruszeniu ciastka w w zamkniętym odpakowaniu).

Brown Biscuits przepyszne ciastka wojskowe. Idealne do jedzenia na sucho lub z herbatą. Popularne danie (z żołnierskiej Taktycznej Książce Kucharskiej) to pokruszone ciastka wymieszane z zupą (np. zupa z kurczaka z kukurydzą - palce lizać). Trik w przygotowaniu takiej zupki polega na bardzo drobnym pokruszeniu ciastek gdy te są jeszcze w opakowaniu które dodaje się do kubka, w którym jest zupka. Zupka powinna być gęsta.

Fruit Biscuits ciastka owocowe, znane też pod nazwą Owocowe Panzerwaffel. Dobre do jedzenia na sucho. Ciastka te to Brown Biscuit z kawałkami czegoś o smaku owocowym. Najlepiej przegryzać je z kubkiem dobrej herbaty.

Pate Rodzaj paszteciku w małej puszce. Pasztecik ten albo się kocha, albo nienawidzi - nie ma nic "pomiędzy". Ci, którzy lubią pasztecik, mogą go konsumować na kilka sposobów (zgodnie z żołnierską Taktyczną Książką Kucharską). Pierwsze to jedzenie go łyżką z prosto z puszki. Druga opcja to jedzenie paszteciku z ciastkami (ciastkiem nabierając pasztet). Trzecia opcja to "pasztet na ciepło" - pasztet w puszce podgrzewa się w gotującej wodzie.
Niektóre puszki wymagają otwieracza. Pasztecik występuje w następujących smakach: Beef, Chicken lub Turkey & Herb.

Chocolate tabliczka wyrobu czekoladopodobnego. W chłodne dni czekoladę nosi się w kieszeniach/ładownicach oporządzenia. Czasami saperzy używają ich przy budowie fundamentów bunkrów i mostów, ponieważ czekolada jest twardsza niż beton. Gdy trzymany w zawrotnie wysokiej temperaturze (powyżej) + 20 stopni, pseudoczekolada rozpuści się, co powoduje nabranie unikalnego posmaku plastikowego. Gdy zastygnie, jest jeszcze twardsza i obrzydliwsza w smaku. W każdym pudełku racji żywnościowej znajdują się 2 tabliczki oszukanej czekolady (patrz też: Yeti czyli dziwne dodatki w racjach żywnościowych).

Boiled Sweets cukierki SAS. Krążą plotki na temat tego, iż cukierki mają w sobie witaminę C (co może być tylko wytworem propagandy MoDu, aby zachęcić żołnierzy do jedzenia słodkości). Cukierki smakują wszystkim bez wyjątku (nawet tym, co dbają o zęby). Idealne do ciućkania w czasie patrolu. Amatorzy dziwnej kuchni potrafią "rozgotować" cukierki w wodzie, po czym je wypić (?), lub - po dodaniu kawałków czekolady, Panzerwaffel oraz 2 kg cukru-bez-cukru - stworzyć bardzo słodki deser (ble, okropność i deprawowanie świętego cukierka SAS).

Drinks - napoje
Tea herbata. Proszek składa się z herbaty i mleka - po zalaniu otrzymuje się... herbatę z mlekiem. Herbata smakuje okropnie. W w nowszych racjach pojawiła się normalna, Czarna herbata, jako dodatek do jej "białej" odmiany. ). Każe pudełko zawiera około 40 tysięcy białych, podłużnych saszetek z herbatą (z czego 39999 ląduje w koszu).
Instrukcja parzenia idealnego kubka herbaty w terenie

Coffee Kawa wojskowa. Ponieważ autorka strony chodzi na baterie, nigdy nie pije kawy aby przetrwać kolejną noc pisania strony dpm-soldier.pl, tym samym trudno jej jest podzielić się opinią na temat wojskowej kawy. Do kawy można dodać tzw. Beverage Whitener (krzyżówka pianki z mlekiem).

Chocolate Drink gorąca czekolada. Uwielbiana przez co notorycznie kradziona przez wszystkich. Niektórzy twierdzą, że wojskowa gorąca czekolada jest oszukaną kawą. W każdym razie rozgrzewa przyjemnie żołądek przed nocnym patrolem. Ciekawostka: wojskowej gorącej czekolady nie trzeba słodzić - ilość cukru jest idealna (nie jest ani za słodka, ani za gorzka). Niektórzy żołnierze dodają cukier dla tego dodatkowego kopa energii przed patrolem.

Stock Drink Napój o smaku zupy warzywnej. Bardzo smaczny, niemal wojskowa wersja Gorący Kubek. Idealny do popicia przy delektowaniu się jedzeniem wojskowych Panzerwaffel (ciastek).

Orange lub Lemon Drink Napój pomarańczowy lub cytrynowy, o bardzo dziwnym posmaku. Z jednej saszetki można przygotować litr tego dziwnego w smaku "soku". Można pić na zimno oraz na ciepło, w lodowate dni. Oczywiście najlepiej (czyt. całkiem znośnie) smakuje na zimno jednak na zimno. Nie wymaga uprzedniego zagotowania wody.

Beverage Whitener krzyżówka pianki z mlekiem, którą dodaje się do kawy. W każdej racji żywnościowej znajdują się ogromne ilości tych saszetek.

Sugar cukier. W każdym pudełku znajduje się co pół kilograma cukru w saszetkach. "Cukrzani narkomani" używają go jako szybki dopalacz energii, gdy opadną z sił w czasie patrolu. Cukier ten posiada rekordowo niską zawartość cukru w cukrze (prawie w ogóle nie jest słodki, co tłumaczy ilość saszetek znajdujących się w każdym pudełku w racją żywnościową).

Sundries - pozostałe dodatki

Chewing Gum guma do żucia. Dla MoDu jest to tani i skuteczny sposób o dbanie o uzębienie żołnierza w czasie operacji/ćwiczeń wojskowych, gd ten jest z daleka od ciepłej bieżącej wody, szczoteczki i pasty do zębów oraz umywalki. Guma w racjach żywnościowych jest niemal zawsze przeterminowana (przez co okropnie smakuje). Kasę na armii zarabia cywilna firma Wrigley, a żołnierze i tak zabierają z sobą szczoteczkę do zębów i małą tubkę z pastą, ponieważ brytyjskie racje żywnościowe zostawiają niesamowicie dużo osadu na szkliwie, którego nie można spłukać wodą.

Weatherproof Matches Zapałki sztormowe. Zapłoną gdy są wilgotne, zapłoną gdy jest wichura i tornado. Sęk w tym, że nie chcą się zapalić od pocierania o wilgotną draskę, a przy silnym wietrze ogień jest tak mały, że trudno nim cokolwiek podpalić. Inny problem to temperatura ognia przy zapaleniu zapałki (szczególnie w wietrzne dni) - jeśli za rozpałkę mamy wilgotną chusteczkę, płomień jest w stanie tylko... wysuszyć chusteczkę (o zapaleniu nie ma mowy). Zapałki najlepiej wymienić na zapalniczkę.

Paper Tissues Paczka chusteczek higienicznych o wielu przeznaczeniach: od chusteczki do nosa, po papierowy ręcznik, papiero toaletowy, rozpałka itp. itd. Zapakowana w kolorowe opakowanie, chusteczki są 'gładkie' niczym papier ścierny.

Water Purification Tablets tabletki uzdatniające wodę. Każde pudełko zawiera białe opakowanie z 6 małymi tabletkami.

Powrót