Universal Bergen ECM

Autor tekstu: mayer
Zdjęcia znalezione przez: mayer

ostatnia aktualizacja: 07 kwietnia 2013
DPM-SOLDIER.PL

POWRÓT
Opis
Przeglądając zdjęcia z Afganistanu można natknąć się na noszone przez żołnierzy brytyjskich plecaki z których wystają różnego rodzaju anteny. Najczęściej pojawiają się one na zdjęciach z misji bojowych realizowanych pieszo. Czym są owe tajemnicze plecaki i do czego służą? To tzw. Universal Bergen ECM.

Afganistan to konflikt w którym przeciwnik używa tzw. improvised explosive device - IED, których wybuch często inicjowany jest drogą radiową. Zaszła więc konieczność wyposażenia żołnierzy w sprzęt dający możliwość ochrony, tzw electronic countermeasure - ECM. Właśnie do takich urządzeń zaprojektowany został Universal Bergen ECM.

Zewnętrzne, boczne kieszenie dają możliwość przenoszenia dodatkowego wyposażenia, a umieszczone na zewnętrznych kieszeniach zamki pozwalają dopiąć standardowe kiesznie z bergena. Przy pełnym obciążeniu sprawdza się dopinany na rzep i paski, szeroki pas biodrowy. Co ciekawe, załadowany Universal Bergen ECM można założyć na kompletnego OSPREY-a i w miarę komfortowo się z nim poruszać.

Komora główna mieści urządzenie ECM o wymiarach 60x40x30cm i wyposażona jest w doszyty worek ochronny na baterię oraz szereg pasków do mocowania urządzeń ECM różnych producentów, sam plecak został zaprojektowany do urządzenia PPE038 MERLIN MANPACK PORTABLE JAMMER.
Na wewnętrznej stronie klapy głównej znajduje się dodatkowa kieszonka której wymiary odpowiadają bocznej płycie kamizelki OSPREY MK3 lub kamizelki ECBA. Właśnie na tej kieszonce wszyta jest metka
Universal Bergen ECM jak wiele innych plecaków doczekał się modyfikacji. Można więc spotkać modele w kamuflażu DPM oraz DDPM bez bocznych kieszni, z dodatkową siatkową kieszonką na zewnątrz klapy głównej. Plecaki te posiadają dodatkowe paski boczne dające mozliwość komfortowego transportu wyposażenia, gdy plecak nie jest używany do przenoszenia urządzenia ECM. Elementy wewnętrznego wyposażenia pozostały w zasadzie nie zmienione.
Powrót