Other Arms

Troszkę historii
Other Arms jest niedocenianym plecakiem w Armii Brytyjskiej. Wiadomo, że powstały dwa modele plecaka dla Sił Lądowych: All Arms oraz Other Arms. Na temat Other Arms wiadomo tyle, że został zaprojektowany dla bardzo wąskiej specjalizacji w armii: mianowicie dla inżynierów o kwalifikacji spadochroniarskiej itp. Z kolei All Arms był przeznaczony dla pozostałej części Armii [mowa tutaj o Berganie].

Wiele lat temu jakiś biały kołnierzyk, który nie znał różnicy między karabinem a wyrzutnią rakiet, zadecydował o losie obu plecaków. Powody nie są znane, ale fakt faktem, że Other Arms został produkowany w dziesiątkach tysięcy (przypomnę - przeznaczony dla bardzo wąskiej specjalizacji) tylko po to aby... wycofano je z armii. Biały kołnierzyk uznał, że lepiej będą służyły kadetom z Army Cadets. Wciąż ilość plecaków przekroczyła zapotrzebowanie i tak oto dziś na aukcjach internetowych łatwiej dostać Other Armsa niż Bergana.

ostatnia aktualizacja: 30 grudnia 2010
DPM-SOLDIER.PL

POWRÓT
Opis
Na pierwszy rzut oka plecak [na zdjęciach i na żywo] wygląda jak poduszka w DPMie dla Trolla z powieści J.K. Rowling. Warto już na początku zwrócić uwagę na to, że plecak ma niesamowitą pojemność, bo aż 60 litrów, którą można zwiększyć do 80 litrów jeśli użytkownik doczepi Side Pouche .

Other Arms jest posiada tylko jedną, olbrzymią komorę główną i - to by było wszystko - żadnych dodatkowyc kieszonek poutykanych tu czy tam. Niesamowicie wygodny dostęp do komory głównej zapewnia długi i wytrzymały zamek błyskawiczny, który ciągnie się od jednego boku plecaka do drugiego. Wewnątrz plecaka (na jego plecach) znajduje się płaska kieszeń wewnętrzna, która zapewnia dostęp do stelażu - warto zauważyć, że w kieszeń tą idealnie mieści się bukłak z CamelBaka, który można powiesić o wystający stelaż. Other Arms nie posiada popularnych w plecakach brytyjskich "klap" - zamek błyskawiczny jest zasłaniany dwiema warstwami materiału, tworzący panel podobny do tego spotykanego w kurtce Goretexowej.

Dodatkowo plecak posiada 4 troki (dwa u góry i dwa u dołu) z fastexami, dzięki którym można spokojnie przytroczyć zrolowaną karimatę (lub dwie) - walty i niedoświadczeni cywile przyczepiają swoje śpiwory wierząc, że worek kompresyjny służy jako wodoszczelne opakowanie. Other Arms może pełnić funkcję nie tylko plecaka ale także wojskowej "torby": posiada dwa, duże, mocne i wygodne uchwyty u góry do w miarę wygodnego transportowania plecaka [plecak obija się o nogi, ale to szczegół].

Dodatkowo posiada klapę (zazwyczaj na zdjęciach elegancko zrolowana) z rzepami po brzegach, aby zakryć system noszenia plecaka (przez co plecak naprawdę wygląda jak olbrzymia wojskowa torba na zakupy). Standardowo Other Arms posiada pas biodrowy który jest przydatny gdy plecak jest noszony na wędrówki w góry, jednak kompletnie bezużyteczny gdy noszony z oporządzeniem.

Na koniec pozostał do omówienia system noszenia: szelki plecaka są grube i miękkie. Pomimo, że brytyjskie plecaki posiadają przeciętne systemy noszenia, system noszenia Other Armsa jest przyjazny swojemu użytkownikowi - po całym dniu wędrówki z 15-20 kg plecakiem nie można marudzić na żadne bóle czy obtarcia.
Pomimo skomplikowanej historii i niedocenienia, plecak ten jest świetnym plecakiem - niektórzy twierdzą że lepszym, niż Bergan. Jego wygoda użytkowania, łatwa dostępność i niesamowita pojemności mówią same za siebie. Niesamowitą zaletą plecaka z pewnością jest jego pojemność - można w niego spakować cały dom, rower i psa z budą. Dodatkowo może go nosić wygodnie każdy: dwumetrowy Paras i kadet o wzroście metr trzydzieści. Plecak ma też szerokie zastosowanie w terenie. Przede wszystkim na dłuższych postojach plecak służy za najwygodniejszy i jedyny na świecie "taktyczny" fotel do siedzenia. W noce pod bashą służy idealnie za "ścianę", zatrzymującą wiatr od zewnątrz i ciepło od wewnątrz. W zimne i deszczowe dni z kilku(nastu) plecaków można zbudować coś w rodzaju dpmowego iglo i schować się przed wiatrem i deszczem - choć jest to robione głównie przez kaprali w czasie gdy właściciele plecaków czołgają się w błocie.

Jedyną wadą plecaka jest kuszenie na olanie dyscypliny przy pakowaniu plecaka. Poprzez swoją pojemność i dziecinie łatwy dostęp do komory wielu ludzi wpada w pułapkę pakowania wielu niepotrzebnych rzeczy, których nie spakowaliby nawet do Bergana. Ponieważ Other Arms był zaprojektowany do pomieszczenia dużych kluczy i innych narzędzi do naprawienia zepsutego koła w rowerze generała, wielu ludzi próbuje tam wepchnąć 3 pary butów, żeliwnego grilla i porcelanową umywalkę. Inna rzecz o której użytkownik powinien pamiętać to nie tylko pakowanie lekkich rzeczy na dole i ciężkich na górze, ale także utrzymanie balansu między a lewą a prawą stroną (ponieważ plecak jest bardzo szeroki). Stracenie balansu skutkuje niestety w dosyć szybkim przemęczeniu jednego ramienia, a następnie mięśni pleców - szczególnie bolesne w czasie kilkudniowych marszów.

Podsumowując, Other Arms jest świetnym plecakiem na wypad w teren (taktycznie i rekreacyjnie) na dwie lub więcej nocy. Przemawia za tym wystarczająco duża pojemność, wygoda noszenia i łatwość zakupu plecaka za małe pieniądze w całkiem niezłym stanie (często jak nowym).
Powrót