Co i jak spakować w plecak?

ostatnia aktualizacja: 31 grudnia 2010
DPM-SOLDIER.PL

POWRÓT
Co i jak spakować w Bergen All Arms?
  1. OSOBISTA APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY
    Powinna się mieścić w niewielkim opakowaniu (najlepiej wodoszczelnym; cywilne wyroby nadają się idealnie). Jej zawartość zależy od pory roku oraz klimatu. Na przykład w zimę warto zabrać wazelinę lub pomadkę do nawilżania ust; w lato dodatkowo zabrać olejek do opalania (aby uniknąć poparzenia skóry) oraz talk do stóp. Wielu żołnierzy nosi w swojej apteczce spory zapas plastrów, rożnych kształtów oraz wielkości (np. aby zaklejać odciski na stopach). Dodatkowo żołnierze noszą w sobą tabletki przeciwbólowe (Paracetamol); wszelkie kontuzje, skaleczenia, obtarcia siniaki itd. potrafią bardzo dokuczać i obniżać efektywność w czasie patrolu. Gorszymi dolegliwościami typu złamana ręka, stłuczone żebra czy skręcona noga w kostce zajmie się twój plutonowy medyk, który ma do tego ratowniczy zestaw pierwszej pomocy.
  2. PRZYBORY OSOBISTE
    Są to: zestaw do higieny osobistej oraz zestaw do konserwacji obuwia. W zestawie do higieny osobistej powinno się znajdować chusteczki dziecięce (nadają się idealnie do dłoni, twarzy i reszty ciała a także do czyszczenia zestawu do gotowania) oraz szczoteczka i pasta do zębów (racje żywnościowe zostawiają gruby nalot na zębach). To jest niezbędne minimum do którego można jeszcze dodać antyperspirant pod pachy (w kulce, nie w spray'u), mężczyźni zabierają dodatkowo zestaw do golenia, kobiety szczotki go włosów. Nie zapominaj że pudełeczko farbki maskującej posiada lusterko; jest wystarczająco duże aby móc się w nim przejrzeć oraz ogolić twarz (mężczyźni). Najlepszy czas na toaletę osobistą to oczywiście ranek (tak jak w cywilu). O higienę powinno się szczególnie zadbać w gorące dni; ludzki pot (oraz zapach) przyciąga komary oraz inne owady jak magnez metal; podobnie jest ze słodkim oddechem. Nie używaj w polu zapachowego mydła, szamponu albo dezodorantu; przyciągniesz uwagę nie tylko owadów, ale także wroga. Po zakończonej toalecie porannej nie zapomnij nałożyć nowej warstwy farbki maskującej na twarz oraz inne odsłonięcie części ciała. Do konserwacji obuwia wystarczy pudełko pasty do butów (Kiwi najlepsza) oraz mała szczotka o sztywnym włosiu do oczyszczenia butów z zaschniętego błota i nałożeniu nowej warstwy pasty.
  3. ŻYWNOŚĆ
    W plecaku powinno się nosić dodatkową żywność (część racji żywnościowej), jedną część menażki oraz zapas wody. Zapasowe racje żywnościowe żołnierze trzymają w małej kieszonce (zapinana na zamek błyskawiczny oraz rzep) z przodu plecaka; jeśli się nie mieści, reszta ląduje w komorze głównej plecaka (żywność najlepiej trzymać w woreczku). Jedną część menażka najlepiej przechowywać w plecaku; drugą trzymamy w oporządzeniu; gdyby trzymać dwie części naraz to marnujemy miejsce, poza tym bardzo hałasują w czasie marszu. W jednej części menażki można spokojnie zagotować wodę i przygotować danie. W woreczku z żywnością warto trzymać kilka zapasowych tabletek (paliwo) do kuchenki lub butlę jeśli gotujesz na gazie. Bez wody nie ma życia, a żołnierz długo bez wody nie podoła. Wodę potrzebujesz aby utrzymać poziom płynów w ciele (czyli zapobiec odwodnieniu), do higieny osobistej oraz do gotowania. Woda może być przenoszona w dowolnym pojemniku (byle był szczelny); w czasie marszu najlepiej sprawuje się bukłak z wodą czyli camelbak, trzymany w plecaku.
  4. ZAPASOWE UBRANIE
    Numerem jeden są skarpetki: zabierz tyle, ile dni będziesz operował w terenie. Jeśli masz za mało skarpet lub wszystkie zmokły staraj się zachować chociaż jedną suchą parę skarpet (mogą być cywilne, po domu), w których będziesz spał w śpiworze. Dodatkowo zawsze zabieraj z sobą polar oraz kurtkę GoreTex. Polar przyda ci się w chłodnie dni oraz w czasie nocnej warty (gdzie nawet w okresie letnim w nocy spada temperatura). W chłodne dni warto zabrać z sobą dodatkowo: parę rękawiczek, szal/arafatkę oraz czapkę. Niektórzy żołnierze noszą z sobą kompletny zapas munduru: spodnie, kurtka, podkoszulek + buty a nawet zapasowe sznurowadła. Jest to stosowane w dżungli; jeden zestaw jest noszony w ciągu dnia (kompletnie przemoczony, nigdy nie schnie), drugi jest noszony tylko do spania (suchy, odrobina komfortu patrz: spanie w terenie). Wybór należy do ciebie, ale doświadczenie szybko podpowie ci, że skarpety, polar i kurtka GoreTex to priorytet.
  5. SPANIE W TERENIE
    Do spania w terenie niezbędne są trzy następujące rzeczy: karimata, śpiwór oraz basha (pałatka). Nie ignoruj potrzeby odpoczynku. Sen w terenie jest bardzo ważny dla człowieka (praktycznie przesypiamy połowę swojego życia). W terenie żołnierz operuje przez długie godzin (nawet do 18 godzin), w czasie którego ciało jest eksploatowane do granic możliwości. Dla tego dla żołnierza ważną rzeczą jest sen (na wyczerpanie można umrzeć); często jest jedynie kilka godzin odpoczynku; daj swojemu ciału każdą szansę do zregenerowania się.
    1. Karimata jest używana nie tylko jako poręczny materac do spania w terenie, a także jako izolację między twoim ciałem a ziemią (nie chcesz chyba dostać wilka?).
    2. Śpiwór to ciepły worek zapinany na zamek błyskawiczny z otworem do oddychania na twarz użytkownika. Nie ważne, jaki kupisz, ważne aby był mały, lekki ale przy tym ciepły (odpowiednio do pory roku). Do spania w śpiworze ubieraj się cienko (podkoszulek, spodnie, skarpetki oraz czapka); bardzo ważne jest aby Twój zestaw taktycznej piżamy był suchy (i czysty, nie chcesz chyba spać w ubłoconym kokonie?). Podobna rzecz tyczy się śpiwora; jeśli w nim nie śpisz, trzymaj go w worku kompresyjnym i wstać w torebkę foliową, po czym całą szeleszczącą paczkę wrzuć do plecaka (plecak trzymaj pod rozłożoną pałatką). Pamiętaj też aby do spania nie ubierać się bardzo ciepło; inaczej pierwsza rzeczą która przydarzy ci się rano to szok termiczny.
    3. Basha czyli pałatka to Twój jedyny dach nad głową w terenie. Noś ją zawsze i wszędzie, bez względu na porę roku czy pogodę; zawsze rozkładaj nad głową (nisko nad ziemią; inaczej deszcz będzie padał pod pałatkę). Jeśli nie siedzisz pod pałatką, pałatka chroni Twój pozostawiony w bazie dobytek przed ciekawskim okiem wroga oraz innych. Do rozłożenia bashy potrzeba sznurka (może być para cord) lub też bungee z haczykami na końcach. Daruj sobie kupowanie Bivvy Baga chyba, że planujesz spać w kałuży albo na dnie jeziora.
  6. SAPERKA
    Trzy częściowa saperka wojskowa przyda ci się do takich czynności jak: napełnianie ziemią worków na piach; przygotowania pozycji obronnej; kopania dziury w ziemi aka wygódki oraz przygotowania miejsca do spania pod karimatę. Powiedzmy sobie szczerze: wojskowa saperka nie nadaje się do niczego. Należy jednak pamiętać, że saperką szybciej coś stworzymy, niż łyżeczką z niezbędnika.
Powrót