Deployment Bag

Autor tekstu: Uapa
Zdjęcia znalezione przez: Uapa

ostatnia aktualizacja: 30 grudnia 2010
DPM-SOLDIER.PL

POWRÓT
Opis
Czasem, przeglądając zdjęcia z Iraku/Afganistanu można natknąć się na dziwne czarne torby noszone przez żołnierzy. Na następnych zdjęciach torba zamienia się w plecak. Najczęściej pojawiają się one na zdjęciach z lotniska, kiedy to żołnierze są przygotowywani do przetransportowania do stałych miejsc bazowania. Czym są owe tajemnicze czarne torby? To tzw. Deployment Bag’i. W taką oto torbę żołnierz ma zmieścić swój dobytek, który ma zamiar wziąć na wojnę(od skarpet zaczynając na zapasowej parze butów kończąc). US Army korzysta z wielkich worków, które owszem są pojemne ale dość ciężkie do przenoszenia. Kolejnym problemem jest fakt, że aby dostać się po zapakowany na samym dnie przedmiot musimy rozpakować całą torbę; mało praktyczne prawda?

Jak z tym problemem radzi sobie Armia Jej Królewskiej mości? Stworzono torbę, którą można nosić zarówno jak klasyczną torbę(trzymając za ‘uszka’) ale także jako plecak, przy pomocy normalnych plecakowych szelek, które są wszyte w torbę. Tyle teorii. Jak wygląda ta torba w praktyce? Czy nosi się ją wygodnie? A jak z jej pojemnością? No i ile taka przyjemność kosztuje?

Torba jest po prostu olbrzymia. Ma jedną główną kieszeń o pojemności około 100 litrów, 2 dodatkowe kieszenie z przodu i z tyłu każda mogąca pomieścić koło 3 litrów oraz 2 boczne kieszenie na płaskie przedmioty. Z przodu torby znajduje się też zapinana na klapkę kieszeń na I.D. Dodatkowo w głównej kieszeni znajduje się wszyta przezroczysta kieszeń pełniąca rolę kosmetyczki oraz biała metka z nazwą torby i numerem NSN. Podłoga torby jest usztywniona więc rzeczy nie są aż tak bardzo narażone na pogniecenie. Jak wspomniałem można nosić torbę jako plecak. Szelki są zasłonięte zapinanymi na rzep klapami dzięki czemu nie dochodzi do ich splątania gdy nie są używane. Torba posiada także 3 zapinane na zatrzask ściągacze, umożliwiające zmniejszenie rozmiarów torby. Torba wykonana jest z czarnej, cordury co gwarantuje wytrzymałość. Moja torba jest używana bez przerwy od Marca, w różnych warunkach pogodowych i nie mam powodów do narzekań. Ktoś może pomyśleć, że skoro torba jest taka ‘fajna’ to pewnie jest trudno dostępna i kosztuje majątek. Pudło. Torba kosztuje od Ł10 do Ł30 w zależności od miejsca zakupu(demobile/Ebay) i występuje w sporych ilościach.
Powrót