PLCE

PLCE jest przestarzałe - co dalej?
Zaczynając od października 2001 roku, MoD był zmuszony do wprowadzeniu wiele zmian w całym wyekwipowaniu armii (od butów aż po hełmy i karabiny). Okazało się, że oporządzenie bardzo źle współpracuje z kamizelkami balistycznymi (model Osprey). Reakcją MoDa było wyfasowanie kamizelki modularnej LCTV, która okazała się kompletną klapą. Żołnierze zaś byli zmuszeni do noszenia PLCE lub do kupowania ładownic w systemie PALS w sklepach internetowych (co zresztą ma miejsce po dziś dzień).

Z zapowiadanego programu PECOC na koniec nic nie wyszło, z wyjątkiem nowej kamizelki balistycznej Osprey Assault i mającego nic wspólnego z PECOC kamuflażu MTP. Żołnierze zaś po opuszczeniu Afganistanu zakładają swoje stare PLCE.

ostatnia aktualizacja: 31 grudnia 2010
DPM-SOLDIER.PL

POWRÓT
Opis
Oporządzenie bazuje na systemie pas + szelki oraz na tym, że aby móc nosić oporządzenie, do tego pasa oraz szelek trzeba dodać chociaż dwie ładownice amunicyjne (ponieważ troki szelek są przystosowane do przewinięcia przez uchwyty ładownic). Opinie na temat wygody noszenia oporządzenia są bardzo różne. W świecie ASG brytofile zachwalają PLCE, jednak każdy kto nie jest brytofil za oporządzeniem tym nie przepada, ponieważ są najczęściej wyznawcami oporządzenia MOLLE lub Gwiezdnych Wojen. Oporządzenie, które jest prawidłowo skonfigurowane i posiada odpowiednią zawartość jest wygodne tak bardzo, jak tylko może być wygodne noszenie 5-15 kilogramów na swoich plecach. Problem polega najczęściej na tym, że wielu graczy AirSoft ma nieodpowiednio skonfigurowane oporządzenie (np. używanie Haversacka jako wielkiego chlebaka do noszenia 5 kilogramów ziemniaków nie może być wygodne), nieodpowiednią zawartość (nawet najlepszy i najdroższy plecak alpinistyczny nie będzie wygodny, jeśli zechcemy nosić w nim swoją lodówkę z zamrażarką) lub nieodpowiednie umundurowanie (np. żadne buty o warstwie Gore-Texowej - oraz innych materiałów, których normalnie używa się do kombinezonach szytych dla astronautów - nie będą wodoszczelne, jeśli będziemy chodzić w wodzie powyżej cholewy buta).

Na dzień dzisiejszy, PLCE używany w klimacie umiarkowanym jest nadal dobrą opcją. Jeśli ktoś zastanawia się "Dlaczego żołnierz brytyjski nie używa oporządzenia MOLLE" to odpowiedź brzmi: "Z takiego samego powodu dla którego w salonie Suzuki nie kupisz samochodu marki niemieckiej, najlepiej Audi lub BMW". Magazyn wojskowy to nie sklep, gdzie stojącą za ladą sklepową (mającą duże wąsy i wściekły wyraz twarzy) można poprosić o hełm MICHA, dwa magazynki do AK, spodnie w ACU i kurtkę w MultiCamo.

Każdy musi przyznać, że w swojej kategorii oporządzeń typu pas + szelki trudno znaleźć inne oporządzenie, które dorastałoby PLCE do zapięć.
Części oporządzenia (opis)
KAMUFLAŻ
Pierwsze modele PLCE w latach 1988-1992 były w kolorze OG/OD (Olive-Green lub Olive Drab); podobnie jak 58 Pattern, dziś można dostać ładownice we wszelkich możliwych odcieniach zieleni. Od 1992 roku PLCE zaczęto szyć z cordury w kamuflażu DPM, które powoli lecz skutecznie wypierajało oporządzenie w kolorze OG/OD (pozostałości trafiły do Army Cadets, gdzie zalegają półki magazynów kadetów). Materiał, na którym jest drukowany kamuflaż to Cordura Nylon 1000D, bardzo wytrzymała, wzmacniana grubą, wodoszczelną gumą, którą jest wyłożone wnętrze ładownicy.

MAIN YOKE
Główne szelki oporządzenia. Charakteryzują się 6-punktowym zawieszeniem na zasadzie przeplatania troków szelek przez metalowe uchwyty (w kształcie kwadratu), które znajdują się przy każdej z ładownic (z kilkoma wyjątkami). Dzięki 6-punktowemu zawieszeniu użytkownik może wygodnie rozłożyć wagę oporządzenia i przerzucić jego część na ramiona, aby odciążyć biodra. Z zasady, im starsze szelki, tym wygodniejsze do noszenia (nowe szelki są bardzo twarde), chociaż i tak nie dorównają wygodzie szelek z oporządzenia 58 Pattern. Do szelek można podpiąć pokrowiec z radiem PRR, zaczepić latarkę kątową (a la Rambo) lub inne małe kieszonki. Dodatkowo, szelki są wzmocnione na plecach za pomocą "siateczki", która pomaga wentylacji pleców.

QUICK-RELEASE BELT/MAIN BELT
Główny pas oporządzenia, na który zakłada się wszystkie ładownice (z wyjątkiem haversacka na maskę przeciwgazową). Pas jest zapinany na dużą, czarną, plastikową klamrę Nexusa. Klamra odpowiednio (regulaminowo) wyregulowana powinna znajdować się na lewo od pępka - gwarantuje wygodę (szczególnie w pozycji zasadniczej), a także wieczną służbę klamry.

DOUBLE AMMO POUCH
Podwójna ładownica amunicyjna; jedna ładownica mieści sześć łukowych, 30-nabojowych magazynków typu STANAG. Każy zestaw oporządzenia powinien mieć dwie podwojne ładownice amunicyjne. W ładownicy po lewej stronie pasa powinny zawierać tylko magazynki; w ładownicy po prawej stronie pasa nosi się zapasowe magazynki oraz zestaw do czyszczenia broni.

SINGLE AMMO POUCH
Jedna ładownica amunicyjna, posiada w środku przegródkę. Ładownica mieści tylko dwa łukowe, 30-nabojowe magazynki STANAG. W momencie projektowania tej ładownicy armia wychodziła z założenia, że nie w przyszłości nie będzie wojen, a żołnierzowi wystarczą tylko 2 magazynki. Oczywiście mylili się. Obecnie w ogóle nie fasowane, prawdziwa rzadkość na rynku.

200-RD MINIMI POUCH
Ładownica amunicyjna dla żołnierza z Minimi, mieści dokładnie dwie, 100-nabojowe taśmy (nabój 5.56mm). W ASG ładownica ta jest używana jako chlebak na różne rzeczy osobiste.

UTILITY POUCH
Ładownica ogólnego użytku (inaczej chlebak). Idealna do noszenia racji żywnościowych, kuchenki do gotowania oraz paliwa. Pomimo swoich stosunkowo niewielkich rozmiarów, z powodzeniem można przenosić w niej niemal wszystko (zmieści się nawet kurtka bojowa!). W armii fasowana jest tylko jedna (co oczywiście nie wystarcza), więc żołnierze błagają kwatermistrzów o więcej. Jeśli sknera nie chce wyfasować, żołnierze dokupują dodatkowe za własne pieniądze. Warto zwrócić uwagę na fakt że projektanci umyślnie pomniejszyli rozmiar chlebaka w PLCE w porównaniu do chlebaka w 58 Pattern. W ten oto sposób żołnierz mając mniejsze ładownice na pasie może nosić ze sobą tylko to, co potrzebuje w czasie patrolu/misji i żadnych rzeczy osobistych. Według MoDu im żołnierz mniej dźwigał, tym mniej się męczył, tym dłużej (i skuteczniej) mógł operować [i prawdpodobnie mniej jadł]. Szkoda, że MoD nie pomyślał o wadze innych rzeczy jak śpiwora, karabinu, paliwa do kuchenki, wagi pustego PLCE itd.

WATER BOTTLE POUCH
Pokrowiec na manierkę z kubkiem. Ładownica jest w kształcie jajowatym (trudno w niej zmieścić coś innego, niż manierkę) i nie posiada uchwytu, przez który można przepleść trok szelek. Tym samym ładownica nie cieszy się wielką popularnością, a manierki są noszone w Utility Pouch lub w Entrenching Tool Pouch.

ENTRENCHING TOOL POUCH
Pokrowiec na saperkę. Regulaminowo powinna być noszona z tyłu pasa oporządzenia. Ponieważ saperka waży i zajmuje cenne miejsce na pasie, w pokrowcu znajduje się manierka z kubkiem, a łopatka zostaje w plecaku.

RESPIRATOR POUCH/HAVERSACK
Torba na maskę przeciw gazową oraz zestaw NBC. Posiada możliwość noszenia na pasie, co w ogóle nie jest stosowane. W ASG używana jako chlebk w rozmiarze godzilla-XXL. W Army Cadets najczęściej używana jako wielka torba na cukierki SAS.

PERSONAL-ROLE RADIO POUCH/PRR POUCH
Pokrowiec na radio PRR. Posiada możliwość mocowania na szelkach PLCE oraz Chest Rigu.

PISTOL HOLSTER + SHOULDER STRAP
Kabura na pistolet + szelka. Prawdziwa rzadkość - fasowana starszym oficerom w czasie wojny, kabura jest najczęściej noszona przy pasie spodni (na terenie baz wojskowych w Afganistanie). Możliwe jest noszenie kabury z szelką wraz z oporządzeniem PLCE. Do noszenia broni osobistej na kamizelce balistycznej lub na udzie żołnierze używają innych kabur.

SA80 BAYONET FROG
Materiałowa pochwa na bagnet do karabinku L85A2. Regulaminowo powinna być mocowana tuż za ładownicą amunicyjną po lewej stronie pasa (nie po prawej, ani na szelkach, ani z tyłu na plecach ani nigdzie indziej w stylu RamboSASParaCommando).

MACHETE FROG
Materiałowa pochwa na maczetę. Fasowana żołnierzom tylko na ćwiczeniach w walkach w dżungli.

JUNGLE KNIFE SHEATH
Bardzo skomplikowanie wyglądający pokrowiec na nóż do "prac obozowych" w dżungli.

WIRE CUTTER POUCH
Pokrowiec na nożyce do drutu.

RIFLE GRENADE POUCH
Ładownica na granaty nasadkowe do karabinku L85A2, noszone na pleach przez żołnierza (podczepione do szelek oporządzenia) Wraz z prowadzeniem granatnika (podczepianego do L85A2), zrezygnowano z granatów nasadkowych i tym samym z Rifle Grenade Pouch.

UTILITY STRAPS
Troki, które można użyć na milion sposobów (w oporządzeniu i nie tylko). Ciekawostka: NIKT nie zna ich pierwotnego (regulaminowego) przeznaczenia.
Historia powstania PLCE
Po krótkich lecz bardzo pouczających doświadczeniach jakie wyniosła Armia Brytyjska w czasie Wojny Falklandzkiej w 1982 roku, okazało się, że oporządzenie 58 Pattern zupełnie nie spełniało wymagań ówczesnego pola walki. 58 Pattern które było uszyte całkowicie (w farbowanej na zielono) bawełny przyczyniało się do "picia" wody przez oporządzenie niczym gąbka, po czym zamarzało z arktycznych warunkach, skazując żołnierza na dźwiganie martwej wagi. Jakby tego było mało, oporządzenie okazało się absolutnie nie kompatybilne z ówczesnymi berganami (z powodu na bardzo trudne warunki klimatyczno/terenowe, dostawy zaopatrzenia były w głąb terenu były niemal niemożliwe, żołnierze musieli polegać tylko na tym, co zabrali ze sobą).

Po zakończeniu wojny, wojskowi projektanci zakasali rękawy do pracy i zaczęli tworzyć nowe oporządzenie. Chociaż dla laika historia PLCE może być nieco skomplikowana, dziś możemy z łatwością rozpoznać aż 4 różne wersje tego oporządzenia, które następowały po sobie chronologicznie:
  • Prototype (Prototyp PLCE)
    Efektem pierwszych wysiłków i prac było to prototyp PLCE, który pojawił się w 1987 roku. Oporządzenie to przeszło długie testy u żołnierzy, po czym twórcy zasugerowani opiniami zwykłej piechoty stworzyli oporządzenie, które dziś możemy nazwać Pattern One.
  • Pattern One (Wzór 1 PLCE)
    Było w kolorze OG (Olive Green czyli kolor oliwkowozielony); mocowanie ładownic na pasie polegało na (tragicznych) w użyciu tzw. C-ringach, zaś uchwyty (do przeplatania troków) były w kształcie litery "D". Ponieważ oporządzenie wyglądało jakby chciało a nie mogło, projektanci zabrali się ostro do roboty i w dwa lata później stworzyli Pattern Two (Wzór 2 PLCE).
  • Pattern Two (Wzór 2 PLCE)
    Wyglądało tak, jakie jest znane nam dzisiaj (normalny system mocowani na pasie: szlufki, T-ringi itd.) z tą różnicą że pozostało w kolorze OG; dodatkowo przeszło chrzest bojowy w czasie I Wojny w Zatoce Perskiej. Ponieważ w tym samym czasie armia zamieniała wszystko i wszystkich na kamuflaż, dwa lata później pojawił się Pattern Three (Wzór 3 PLCE).
  • Pattern Three (Wzór 3 PLCE)
    Jest to dokładnie to samo PLCE używane po dzień dzisiejszy, z tą różnicą, że jest w kamuflażu DPM (leśnym).
  • Pattern Four (Wzór 4 PLCE)
    Produkowane od 2008 roku - posiada drobne kosmetyczne zmiany. Oporządzenie od nowości jest niesamowicie sztywne (szczególnie szelki) oraz ma zapach nowych sportowych adidasów. Dla zwiększenia kontrastu troki w szelkach zostały zamienione na bardziej miękkie/giętkie, o jaskrawym kolorze trawy. Inne zauważalne zmiany to kamuflaż z S95 na S2005.
Powrót