Opis
- Numer NSN Chest Riga to: 8465-99-978-7650. Metka jest naszyta od wewnętrznej strony klapki kieszeni na mapę.
- Chest Rig ma 3 ładownice amunicyjne (mieszczące magazynki do SA80), 2 ładownice ogólnego użytku (mieszczące manierkę, menażkę itd.) oraz jedną kieszeń (na mapę).
- Ładownice zamykane są na fastexy.
- Każda z ładownic ma 4 dziurki do 'odprowadzania' wody/wilgoci, która zgromadziła się wewnątrz ładownicy:- 2 są na klapce i 2 w denku ładownicy.
- Chociaż w nazwie jest słowo "Chest" (ang. klatka piersiowa), czasami widuje się na zdjęciach żołnierzy w czasie ćwiczeń na poligonie noszących Chest Riga na... plecach.
- W przeciwieństwie do PLCE i Assault Vesta, Chest Rig jest przystosowany wygodnego do mocowania pokrowca na radio Clansman PRC-349 (posiada 4 napy na lewej szelce).
- Ma kieszeń na mapę, notes, dokumenty etc. Kieszeń jest zamykana na 2 zatrzaski (napy).
- Chest Rig jest kompatybilny z każdym plecakiem (ponieważ nie przeszkadza w jego noszeniu).
Historia Chest Rigów
Za tekst dziękuję Sławomirowi z rus.mil.pl
O jego pochodzeniu wiadomo tylko tyle, że pierwsi na pomysł takiego typu oporządzenie wpadli Chińczycy - był szeroko wykorzystywany we Wietnamie przez VietCong jak i regularną armię północy. Chest był tania w produkcji ponieważ była robiona z materiału. Przy prowadzeniu wojny manewrowej ale siłami dywizji piechoty kamizelka okazała się wygodna: każdy Wietnamczyk mógł zabrać najpotrzebniejsze rzeczy: magazynki i granaty – chest rigi nie ograniczały ruchów i nie demaskowały sylwetki jak np. plecak. Trzeba wiedzieć, że VietCong stawiał na mobilność: szybko atakował i równie szybko znikał, więc tego rodzaju oporządzenie zdobyło sobie uznanie.
Chest (już wtedy sławny) dzięki temu konfliktowi trafił do Mudżahedinów w Afganistanie, walczących z armią radziecką (dokładniej były to jego pakistańskie kopie jaki i chińskie oryginały). Kamizelki takie zdobywane na poległych ''duchach'' (mudżahedinach - analogia taktyki wietnamskiej) coraz częściej można było spotkać u żołnierzy radzieckich (WDW, Specnaz, Rozpoznanie). Trzeba wiedzieć, że w tamtym czasie armia radziecka borykała się z problemami i brakami w wyposażeniu: brakowało lekkich butów (kupowano adidasy produkcji rosyjskiej, czasami widać na zdjęciach) i kamizelek (Przerabiano ratunkowe, znajdujące się na wyposażeniu BTR). Chest był rarytasem, więc zaczęto zgłaszać zapotrzebowanie na taki sprzęt. Tak postał Lifczik typ II: dodano więcej kieszeni i wygodniejsze szelki (w chińskiej wersji nie były potrzebne, bo piechur przenosił niewielką liczbę magazynków z racji choćby postury i siły).
Po rozpadzie ZSRR powstawać zaczęły prywatne firmy/konsorcja SSO (SPOSN) i SPŁAW, które odświeżyły stare armiejskie pomysły dokonując ulepszeń. Tak powstały współczesne kamizelki sprzedawane teraz w Rosji i na całym świecie: Pionier M23 czy Łazutczik. Wykonanie chesta jest dużo lepsze, a użyte materiały to Cordura i Corduro-podobne. Firmy prześcigają się w nowinkach wprowadzonych do projektów: przoduje SSO (SPOSN). W polskim języku używamy słowa stanik, które jest dosłownym tłumaczeniem z języka rosyjskiego LIFCZIK; na pierwszy rzut oka widać czym kamizelka zasłużyła sobie na taką nazwę.
Powód rozpoczęcia służby przez Chest Riga u JKM
W jaki dokładnie sposób Chest Rig trafił do Brytyjczyków nikt nie jest pewien. Istnieje teoria, że Brytyjczycy pożyczyli pomysł od Chińczyków (Brytyjczycy bardzo długo stacjonowali w Hong Kongu). Inna teoria głosi, że w czasie I Wojny w Zatoce Perskiej żołnierze zauważyli, że Irakijczycy noszą Chest Rigi. Po tym jak Rosjanie wprowadzili Assault Vesty na miejsce Chest Rigów te (więcej nie chciane) trafiły w ręce Talibów. Pomimo, że Assault Vesty oraz inne kamizelki modułowe są dziś najpopularniejsze wśród żołnierzy, Chest Rigi wciąż pojawiają się na zdjęciach np. US SF.
Wiadomo też, że zamiarem było używanie ich przez Brytyjczyków do CQB, do którego PLCE było nieporęczne (żołnierz miał dostęp tylko do ładownic amunicyjnych - wszystko inne musiało być wyjmowane po omacku jedna ręką lub trzeba było zdjąć oporządzenie, aby się dostać do pozostałych ładownic) i zbyt duże (żołnierze blokowali się w w drzwiach albo ciasnych przejściach/oknach). Chociaż Chest Rigów nie widuje się na zdjęciach z ćwiczeń CQB, pojawiają się od czasu do czasu na żołnierzach. Istnieje jeden niby-issue model Chest Riga, który uznaje się jako "fasowany" i używany od czasu do czasu w Armii Brytyjskiej. Jego opis poniżej.
Prawdziwa historia Chest Rigów u Brytyjczyków
Pierwsze Chest Rigi noszone przez żołnierzy były kupowane prywatnie od firm cywilnych, zajmujących się szyciem oporządzenia/plecaków dla żołnierzy. Istniał także model z 1942 roku, na którym bazował późniejszy model z serii oporządzenia 58 Pattern - ten zaś posiadał jedynie ładownice amunicyjne (oporządzenie to widoczne jest na obrazku powyżej). Najnowsza wersja oporządzenia jest w DPM i posiada 3 ładownice amunicyjne oraz 2 ładownice ogólnego użytku plus kieszonkę na mapę i możliwość dopięcia do szelki pokrowca na radio.
Pierwsze issue Chest Rigi były fasowane żołnierzom, jadących na misję do Irlandii Północnej na początku lat dziewięćdziesiątych. Oporządzenie to nadawało się znacznie lepiej do operowania w miastach i przy pojazdach w Irlandii Północnej. Było też znacznie wygodniejsze w czasie długich godzin prowadzenia obserwacji w pozycji zasadniczej - 58 Pattern/PLCE przygniatała żołnierza swoim ciężarem, co męczy kręgosłup użytkownika. Zaś Chest Rig był swojego rodzaju 'izolacją' od podłoża. Oprócz tego w terenie otwartym Chest Rig - patrząc z dużej odległości - ginął na sylwetce żołnierza, przez co partyzanci IRA nie mogli mieć pewności kogo mają przed sobą (IRA jawnie obnosiło się ze swoimi karabinami poza miastem, ale nie nosili oporządzenia).
Dziś chest rigi są popularne wśród SF oraz erkaemistów strzelających z LSW. Chest Rig może być noszony z PLCE i może pomieścić dodatkowo aż dziewięć 30- nabojowych magazynków STANAG (5,56 mm). Oporządzenie to jest doceniane także z innego, trochę dziwnego 'powodu'. Jak wiadomo, zakładanie i zdejmowanie Chest Riga jest zadaniem wymagającym gimnastyki od użytkownika (w porównaniu z PLCE) przez co żołnierze najczęściej nie zdejmują z siebie oporządzenia. W razie ataku żołnierz jest gotowy do walki, ponieważ ma wszystko na sobie. Dla SF Chest Rig jest idealny do trzymania swojego zestawu do przetrwania i ucieczki.
Ciekawostka: Chest Rig Arktisa
Za zdjęcia dziękuję Ravicowi z 42 RMC L-Coy 'SOUTH'
Przed wprowadzeniem kontraktowego chest riga przez MoD, wielu żołnierzy zaopatrywało się w prywatnie zakupione Chest Rigi, dostępne komercyjnie. Poniższy Chest Rig (produkt Arktisa) był ewidentnie jednym z tych oporządzeń. Świadczą o tym numery i nazwiska/imiona wypisane od wewnętrznej strony riga (typowe dla oporządzenia i plecaków noszonych przez Brytyjczyków).