Plate Carrier firmy Black Hawk
Plate Carrier nie zalicza się do kanonu sprzętu z metką "issue" na licencji MoD'a, jednak warto o nim wspomnieć na dpm-soldier. Wspomniany tutaj Plate Carrier to produkt Black Hawka - prawdopodobnie nie może się zaszczycić niczym lepszym, niż niewiarygodnie wysoką ceną i popularnością za sprawą członka rodziny królewskiej.

W 2008 do gazet plotkarskich wyciekła informacja wraz dziesiątkami zdjęć księcia Harry'ego służącego jako oficer w Afganistanie. Na zdjęciach tych zaimponował nie tylko nożem kukri na plecach, pistoletem na klatce, ale także Plate Carrierem. Od tamtej pory bardzo wielu żołnierzy zdecydowało się także go zakupić (podobną historią może się pochwalić UBACS - co prawda Harry nie nosił jej osobiście, za to żołnierze z jego plutonu tak).

Jeśli wierzyć zapewnieniom sprzedawców , Plate Carrier został specjalnie zaprojektowany dla Special Forces, a sam książe otrzymał jedno z nich w czasie szkoleń z E&E (Escape & Evasion) w Hereford (obecny dom rodzinny SAS'u.)
 • jest kompatybilna z płytami z Ospreya;
 • uszyty z Cordury 1100D (ciekawostka - oporządzenie i plecaki brytyjskie są szyte z Cordurdy 1000D);
 • materiał jest IRR (Infra-Red Reflective, czyli posiada coś, czego nie oferuje wiele wyrobów firm cywilnych);
 • posiada system MOLLE;
 • występuje w "oryginalnym" kamuflażu DDPM;
 • z tyłu i z przodu u góry posiada naszyty przez całą długość rzep na naszywki;
 • na plecach znajduje się duży chwyt ewakuacyjny;
 • otwór na wkładanie płyt z Ospreya znajdują się pod rzepem na naszywki;
 • jest specjalnie przeznaczona dla UK Special Forces;
 • żadna inny plate carrier firmy Black Hawk nie jest przystosowany do noszenia płyt z Ospreya;
 • od wewnętrznej strony podbita "siateczką" (mesh);
 • nie oferuje żadnej ochrony boku torsu ani ramion;
 • w przypadku silnego podmuchu przy wybuchy bomby jest ryzyko, że płyty wylecą z pokrowca i utną głowę właścicielowi.
 • Szerokość jednego PALSa odpowiada idealnie szerokości ostrza bagnetu SA80. BlackHawk przewidział wszystko, łącznie z potrzebą żołnierza wyglądania uber-cool.
 • POWRÓT
  Plate Carrier w Hybrid DPM
  Na zdjęciu po lewej i poniżej widoczny jest custom-made Plate Carrier.

  Intrygujący jest fakt, że materiał użyty do plate carriera ma nadrukowany kamuflaż Hybrid DPM, a wzór bazuje na produktcie firmy Black Hawka.

  Pomimo tego, że widoczny na zdjęciach Plate Carrier nie posiada metek, 42 RMC (grupa z Polski) zdobyła już 4 takie same modele i planuje zakup kilku następnych - co oznacza, że ktoś szyje je komercyjnie.

  Ten model Plate Carriera najprawdopodobniej nie pojawi się w Afganistanie, ponieważ jak się okazało - kamuflaż Hybrid DPM nie spełnia swojej roli w prowincji Helmand, gdzie żołnierze operują w 3 zupełnie różnych terenach. Pozostaje więc on cennym fantem dla tych, którzy lubią kolekcjonować rzadkie okazy spod Brytyjskiej igły. Jak widać na zdjęciach - Hybrid DPM maskuje doskonale na jesiennym tle w Polsce.  Za zdjęcia dziękuję Duncanowi McLainowi i Gregowi z 42 RMC "South" z kompani Lima.
  POWRÓT


  Prototyp Plate Carriera [?] w DPM
  Powyższy obrazek przedstawia coś wygląda jak prototyp kamizelki modularnej (czy jest balistyczna - trudno powiedzieć ze zdjęcia). Zdjęcia pochodzą z aukcji znalezionej na E-Bayu przez ThePesh: sprzedawca nie podał do informacji gdzie i jak nabył prototyp kamizelki z wyjątkiem zdjęć metki oraz opisu produktu. Z poniższego opisu wynika, iż kamizelka jest w systemie PALS, posiada kieszeń wewnętrzną na pęcherz camelbaka. Na zdjęciach widać olbrzymi panel anty-poślizgowy oraz wbudowane na stale ładownice amunicyjne.

  MoD poszukuje idealnej kamizelki, którą mógłby zamówić i fasować kadetom (PLCE jest za duże, za drogie i za skomplikowane dla małych kadetów): kamuflaż DPM, ładownice przyszyte na stałe, możliwość doczepienia kieszonek/innych części ekwipunku oraz kieszeń na pęcherz camelbaka czyni kamizelkę wręcz idealną dla kadetów. Zastanawiająca jest spora waga kamizelki, możliwość podczepienia kołnierza [?] oraz 2 metalowe pręty wstawione w plecy kamizelki.

  Nazwa: BRITISH DPM EXPERIMENTAL LOAD CARRIER AND CAMELBAK
  DC IPT Prototype
  BCB Option 2 - Load Carriage System
  BCB Cardiff
  Waga: 3KG
  POWRÓT