Assault Osprey Mk.I
W sierpniowym (2009) wydaniu magazynu Combat&Survival, pojawiły się zdjęcia oraz reportaże z pokazu Defence Vehicle Dynamics (DVD). W tym roku na pokazie DVD znalazł się mały kącik na pokaz sprzętu osobistego żołnierza. Oprócz nowego hełmu (Mk.VII) dobrze znanej firmy NP Aerospace, można było także zobaczyć nowy wzór kamizelk balistycznej przeznaczonej specjalnie dla żołnierzy w Afganistanie.

Płyty ceramiczne są wykonane przez firmę Morgan Armour Ltd., z kolei miękkie wkłady dostarczyła firma Aegis Engineering Ltd. oraz firma z Belgii, Seyntex. Sama kamizelka została zaprojektowana przez firmę SOLO (Special Operations & Logistic Organisation) bazującą w Hereford (dom rodzinny SASu), założoną oczywiście przez byłych żołnierzy, spadochroniarzy oraz SF.

W czasie gdy każda gazeta już od miesięcy pisze artykuły na temat kiepskiego sprzętu, w jakim muszą walczyć żołnierze w Afganistanie, brytyjski minister z wydziału Defence Equipment and Support Quentin Davies zapewnia wszystkich w koło, że obecnie używana kamizelka balistyczna Osprey jest doskonałej jakości i uratowała życie wielu żołnierzom. Dodał także, że jedyny powód dla którego MoD rezygnuje z Osprey'ów to fakt, że ministrowi bardzo zależy na dobru żołnierzy i chce im zapewnić najlepszy sprzęt, jaki tylko jest dostępny (bardzo miło z jego strony, czyż nie?).

W momencie, gdy gazeta trafiła do kiosków w całym UK MoD oświadczył, że podpisał kontrakt wart 16 milionów funtów na kupno 10 tysięcy hełmów oraz kamizelek balistycznych. Nowe kamizelki oraz hełmy mają trafić do Afganistanu już na jesień tego roku (październik), wraz z nowym kontyngentem żołnierzy wysłanym na zmianę.

Na razie o kamizelce balistycznej wiadomo tyle, że będzie kompatybilna z systemem PALS (MOLLE). Dodatkowo nowa kamizelka ma być lepiej dolegająca do ciała żołnierza. Uchwyt ewakuacyjny "na karku" kamizelki jest w stanie wytrzymać ciężar aż 100kg.

AKTUALIZACJA: CZERWIEC 2010
Kamizelka PECOC otrzymała oficjalną nazwę "Assault Osprey" i trafiła opóźnieniem w ręce żołnierzy. W wiadomościach BBC, od czasu do czasu w kadrze kamery pojawia się żołnierz noszący nowy wzór kamizelki. Obecnie Assault Osprey jest kamuflażu "piaskowym", chociaż są już fasowane Ospreye w DDPM. Na tegorocznej (2010) wystawie Defence Vehicle Dynamics zaprezentowane zostały 2 nowe wzory Osprey Assaulta: w MTP oraz w kolorze oliwkowym.

POWRÓT

Assault Osprey Mk.II
Na zdjęciu obok widać dwie kamizelki balistyczne: 'stary' Osprey Mk.III [niedawno wyciągnięty z magazynów] w DDPMie, z charakterystycznym czarnym panelem anty-poślizgowym, oraz 'super-nowy' Osprey Assault Mk. II. 'Nowy' Osprey Assault jest w kamuflażu DDPM - pytanie brzmi, jak szybko do Afganistanu trafi nowy model: Mk. III, w kamuflażu MTP [jak ten na mundurze żołnierza]? Z tego co widać na zdjęciu, Mk. II różni się od poprzednika głównie nowym kolorem panelów antypoślizgowych. W oczy rzuca się także stopper [podłużne wzgrubienie na panelu antypoślizgowym], mający za zadanie zatrzymać zsuwające się szelki plecaka. Ładownice także są w DDPM, zapinane na fastexy [w Mk. I zapinane były na rzep].
Lista ładownic fasowanych do Osprey Assault'a Mk. II:
 • 3 x SA80 single magazine
 • 4 x SA80 double magazine
 • 3 x single SA80 magazine with elastic pull-cord
 • 2 x smoke grenade
 • 2 x anti-personnel grenade
 • sharpshooter magazine
 • utility
 • water bottle
 • light machine gun magazine - 100 round
 • first aid kit
 • 2 x 9mm pistol magazine
 • underslung grenade launcher - 8 round
 • commander's pouch

 • Za wyszukanie zdjęć i informacji dziękuję Uapie.
  POWRÓT