DZIAŁ HEŁMY - Mk.6 & Mk.6A

DPM-SOLDIER.PL

Mk.6

Hełm Mk.VI jest obecnie fasowany wszystkim żołnierzom w Armii Brytyjskiej (z wyjątkiem Parachute Regiment, który nosi wersję spadochroniarską), RAF Regiment, Royal Marines, OTC oraz częściowo w Royal Navy (obsługa działek, wachty itp. ), swoją służbę u królowej rozpoczął w 1987 roku. Hełm jest fabrycznie malowany na ciemnozielony kolor , przeważnie zawsze jest założony pokrowiec (z wyjątkiem np. w czasie selekcji do Armii albo Parachute Regiment).

Pokrowce występują w następujących kolorach: Bardzo często hełm Mk.VI jest błędnie opisywany jako "kevlarowy"; tak naprawdę hełm jest wykonany z nylonu zapewniającego balistyczną ochronę. Ku wielkiemu niezadowoleniu żołnierzy hełm oferuje złą proporcję w wadze (hełm jest ciężki) w porównaniu z oferowanym stopniem ochrony (hełm chroni głowę przed rykoszetami i odłamkami, jednak nie zatrzyma kuli z bezpośredniego wystrzału).

Hełm posiada 3-punktowe zawieszenie (Brytyjczycy byli jednym z pierwszych, którzy to wprowadzili). Hełm jest przystosowany do noszenia wraz z ochraniaczami uszu (tzw. ear defenders), z zestawami radiowymi (PRR oraz Clansman) oraz z maską przeciwgazową (S10).

Mk.6A

Hełm Mk.6A został wprowadzony w 2005 roku, i (podobnie jak Osprey) od tamtej pory jest fasowany tylko żołnierzom służącym w Afganistanie. Mk.6A jest ulepszoną wersją Mk.6. Ulepszenia te to zwiększony poziom ochrony przed odłamkami oraz zastosowanie wygodniejszego w użytkowaniu wkładu. Poza tym każdy o nim słyszał lecz nikt go nie widział - tak więc hełm Mk.6A zalicza się do grupy Yeti.

CIEKAWOSTKI: