Kamizelki CBA&ECBA
Stare kamizelki czyli CBA oraz ECBA. Pierwszą wersją była kamizelka CBA , dlatego najczęściej przy swojej nazwie ma dopisane "Mk.1". Kamizelkę łatwo poznać po dwóch kieszeniach na klatce oraz braku pagonu. ECBA jest nieco ulepszoną wersją CBA (stąd słowo enhanced), dlatego przy swojej nazwie ma dopisane "Mk.2". ECBA charakteryzuje się dwoma kieszeniami na płyty ceramiczne - jedna na klatce oraz na jedna na plecach. Późniejsze wersje posiadały dodatkowo pagon zapinany na guzik (pagon znajdował się na kieszeni). Obie wersje kamizelki posiadają pętlę, która podobno służy do przepuszczania pasa od oporządzenia PLCE.

Kamizelki były masowo fasowane żołnierzom w czasie inwazji na Irak (2003 r.), do momentu aż na jaw wyszedł pewien fakt. ECBA nie zapewniały odpowiedniego poziomu ochrony balistycznej swoim użytkownikom i ogólnie nie sprawdzają się na nowoczesnym polu walki (tak jak pozostałe 85% sprzętu w Armii Brytyjskiej). MoD wyszedł obronną ręką z tej sytuacji w niecałe 3 lata PO inwazji; swoją operację nazwał UOR. Stworzono 2 nowe typy kamizelek balistycznych specjalnie do Iraku i Afganistanuu. "Specjalne" to one były tylko z nazwy i kamuflażu oraz z uwagi na to, że nosili je tylko tam.

Nowymi kamizelkami były Osprey i Kestrel, które (jak się szybko okazało) nie były najlepszym wynalazkiem na świecie jednak dużym krokiem do przodu. Osprey sprawiał się na tyle dobrze, aby zacząć stopniowo wycofywać ECBA ze służby - oczywiście MoD skrupulatnie policzył koszty, i najpierw wycofano z pierwszej linii frontu, a dopiero potem ze służby w "strefie wojny". Obecnie wszyscy w Afganistanie biegają w Ospreyu, łącznie z kuchcikiem na 75 linii oporu. Na dzień dzisiejszy ECBA jest wciąż 'popularna' (dla MoDu) i szeroko używana w UK (choć niewidoczna na zdjęciach, ponieważ jest noszona pod kurtką), gdzie na poligonie jedynie, co żołnierzowi może grozić to gniew szefa kompanii, a nie ukryte IED na drodze.

Według raportu National Audit na temat Operacji TELIC (wszystkie operacje przeprowadzone po inwazji przez Siły Zbrojne Wielkiej Brytanii na Irak w 2003 roku), średni koszt kamizelki ECBA, koszt za jedną kamizelkę wynosił dokładnie £167.70, MoD wydał łącznie 2 miliony funtów na kamizelki ECBA.


  DANE:
 • Numer NSN pokrowca w DPMie: 8470-99-454-9327;
 • Numer NSN pokrowca UN (niebieski): 8470-99-132-0968;
 • częścią wzmocnioną ("enhanced") kamizelki są dwie ceramiczne płyty (jedna z przodu, druga z tyłu)
 • płyty ceramiczne zapewniają pewny stopień ochrony przed pociskami kalibru 7.62mm
 • płyty zasłaniają jedynie 30% korpusu żołnierza
 • pozostała część kamizeli jest wykonana z twardej gumy, która zapewnia ochronę jedynie przed rykoszetami, fragmentami granatów lub pocisków (z bardzo dużej odległości, o małej sile); wkład ten waży 2.9kg
 • kamizelki są w różnych rozmiarach (system podobny do tego w mundurze - obwód klatki oraz wzrost żołnierza)
 • szerokość w pasie jest regulowana za pomocą rzepów
 • pokrowce na kamizelki występują w różnych kamuflażach: najpopularniejszym jest DPM oraz DDPM, chociaż pojawiają sie także w kolorze niebieskim (do misji UN) oraz DPM-Jungle (plamy kamuflażu są w żywszym odcieniu )
 • kamizelka jest zapinana z przodu na rzep plus zatrzask (przy otworze na głowę)
POWRÓT