Książeczkowy regulamin Survive to Fight
Survive to Fight to krótki i przyjazny dla czytelnika* regulamin przetrwania ataku bronią NBC (skrót od Nuclear, Biological and Chemical, czyli atak bronią nuklearną, biologiczną lub chemiczną). Pierwsza wersja została wydrukowana w czasach Zimnej Wojny i przewidywała nie tylko przetrwanie samego ataku, ale także życie i walkę w warunkach mniej więcej apokaliptycznych, tak jak widzianych w filmie Threads albo w grze RPG Fallout. Ktokolwiek stworzył ten regulamin, wierzył, że UK przetrwa atak i będzie walczyć z komunistycznymi najeźdźcami.

Od tamtego czasu MoD wydał jeszcze 3 zaktualizowane wydania tego samego regulaminu. Jak na MoD przystało, aktualizacje pojawiały się z regularnym, długim z opóźnieniem (czyt. armia miała fasowane najpierw sprzęt, dopiero potem instrukcje co-i-jak założyć). Pierwsze trzy edycje były wydawane w wersji segregatorów (format A5); najnowsza wersja (JSP 410) została wydana w formie książeczki, z wypadającymi kartkami bez dziurek na segregator.

Pierwsza edycja obejmuje starą maskę przeciwgazową S6 oraz prawdopodobnie najbardziej prymitywny kombinezon pod słońcem w formie zielonego poncha (obowiązkowo z kapturem), który na co dzień służył żołnierzom za pałatkę. Możliwie, że ekonomicznie i finansowo było to dobre posunięcie dla MoDu. Dla żołnierza oznaczało to, iż musiał spać pod pałatką z dziurą po środku (woda przeciekała przez kaptur, nieważne, jak dokładnie był zawiązany), a na wypadek ataku NBC, jego pałatka miała zniszczoną powłokę wewnętrzną, od ciągłego składania i zgniatania płatki do spania w terenie.

Druga edycja przedstawia żołnierza ubranego w zielony kostium, maskę S6 i bagnetem na SLR, samotnie atakującego Trzecią Armię Wstrząsową.
Edycja 3 i 4 obejmują nową maskę S10 oraz właściwy kombinezon, który z biegiem czasu był ulepszany na różne sposoby (jednym z ulepszeń było produkowanie kombinezonu w kamuflażu DPM). Edycja 3 posiada kolorowe zdjęcia na czerwonej okładce; edycja 3 wygląda podobnie jak edycja 4, z tą różnicą, że zdjęcia są czarno-białe (regulamin jest z 1990 roku; minie jeszcze kilka lat, zanim MoD odkryje kliszę robiącą zdjęcia w kolorze).

Regulaminowo, Survive to Fight powinien być trzymany w szafce żołnierza. Mniejsza, skrócona wersja regulaminu powinna być noszona w haversacku (torba na maskę przeciw gazową). Żołnierze piechoty najczęściej wyrzucają regulamin do krzaków.

* Brytyjskie wojskowe regulaminy są zazwyczaj pisane jako instruktarze dla instruktorów np. zamiast "Twoja maska przeciwgazowa umożliwi ci przetrwanie ataku gazem bojowym", w regulaminie prędzej przeczytasz tak sformułowane zdania: "Zadaniem tego rozdziału jest zapoznanie żołnierzy z maską przeciwgazową S10, oraz czynnościami wymaganymi do poprawnej założenia maski. W czasie tej lekcji instruktor musi się upewnić, że żołnierze są w stanie założyć maskę poprawnie, wymienić filtr oraz poprawnie nazwać odpowiednie części. Ta lekcja prowadzi bezpośrednio do następnej lekcji, jaką jest zakładanie kombinezonu."


DOWNLOAD
Możesz pobrać własną kopię Survive to Fight klikając tutaj (paczka rar - 19MB).
Za skany dziękuję Wantaczowi.