NBC - co to takiego?
NBC skrót od Nuclear, Biological and Chemical czyli broń atomowa, biologiczna i chemiczna, dalej znane jako WMD (Weapon of Mass Destruction czyli broń masowego rażenia). Definicja broni masowego rażenia brzmi:

...nowoczesne rodzaje broni przeznaczone do masowego rażenia ludzi, sprzętu bojowego i obiektów rozmieszczonych na dużych obszarach. Do broni masowego rażenia zalicza się broń jądrową, broń chemiczną i broń biologiczną. (definicja Obrony Cywilnej)

Przeciętny cywil w Wielkiej Brytanii zna się doskonale na Broni Masowego Rażenia - w jej poszukiwaniu Tony Blair Ruszył na Irak (2003 r.), w którym po WMD śladu nie było. Dla Brytyjczyka WMD oznacza nielegalną wojnę oraz śmierć własnych żołnierzy bez celu godnego uznania.

W okresie przed wojną z Terrorem, Brytyjczycy doskonale pamiętali efekt użycia gazu bojowego w czasie I Wojny Światowej, pierwszej bomby atomowej (warunki bojowe - Hiroszima) oraz użycie broni chemicznej na Kurdach w Iraku, w 1988 roku. O ile dwie ostatnie rzeczy nie przydarzyły się samym Brytyjczykom, naród ten bierze sobie nauczki i doświadczenia z błędów popełnionych przez inne narody. Przykładem tego była mega-panika na tuż przed i na początku IIWŚ, gdzie wszyscy byli przekonani iż Hitler zagazuje całe Wyspy Brytyjskie.

MoD nadal wierzy w wysokie prawdopodobieństwo użycia broni NBC przez wroga, dla tego też po dzień dzisiejszy każdy żołnierz jest szkolony w obronie i walce z NBC. Mało tego - Armia Brytyjska utrzymuje specjalny regiment przeznaczony tylko temu zadaniu (Joint Chemical, Biological, Radiation and Nuclear Regiment w skrócie Joint CBRN Regiment).