Wprowadzenie

Pas jest równie ważną częścią umundurowania, jak beret czy buty. Głównie z tego powodu, że koszulę należy regulaminowo wpuścić w spodnie, przez co brak pasa rzuca się daleko w oczy. Po koszarach krążą sępy (chorążowie i kaprale), którzy tylko czekają na nieprzytomną ofiarę, która zapomniała założyć pas (lub co gorsza - źle go założyła albo nosi nieodpowiedni). Pas, podobnie jak beret, badge i naszywki, pomagają w koszarach z daleka zidentyfikować rodzaj wojsk/służb, do których należy żołnierz.
POWRÓT

Working, Pistol oraz Webbing Belt'y

Working Belt (stary model)
Stary model pasa posiadał metalową klamrę (malowana w najciemniejszej odcieni zielonego, przez co przypominało kolor czarny) oraz kiczowate pętelki służące do regulowania szerokości pasa, wykonane z tego samego "materiału", co pas. Sam pas był wykonany z jakiejś ultra-plastikowej, i hiper-twardej tkaniny. Owy plastikowy produkt farbowano w jakiś kolor, który (zależnie od światła i pory dnia) raz był zielony, raz szary, raz czarny... Obecnie nie fasowany i kompletnie wycofany z użytku przez brytyjskich nazistów od Health&Safety (polski odpowiednik BHP). Podobno w pozycji schylonej, pas kompletnie odcinał dopływ krwi i żołnierze mdleli (szczególnie w wojskach inżynieryjnych, u nich po każdą cegłę i młotek trzeba się schylić). Niektórzy sadomasochiści umieszczają swoje zdjęcia w tym pasie.

Working Belt (nowy model)
Nowszy model posiada tą samą klamerkę. Otrzymał za to nowe (tym razem metalowe) pętelki, dzięki którym można o wiele łatwiej regulować szerokość pasa - a przy okazji wygląda lepiej przy spodniach. Sam pas jest wykonany z bliżej nieokreślonego plastikowego "materiału" - jest za to miękki i farbowany z kolorze trawy.


Pistol Belt
Ten model pasa (który do złudzenia przypomina pas od oporządzenia 58 Pattern Webbing, z tym wyjątkiem, że nie posiada slotów od wewnętrznej strony). Powód, dla którego żołnierze czasami noszą ten pas nie jest do końca znany. Pas ten nie jest już fasowany, a jak sama nazwa wskazuje - pas jest przeznaczony do noszenia na nim kabury z pistoletem. Pistolet, który mają fasowany starsi oficerowie i to na lini frontu. Pozostaje więc to zagadką.

Webbing Belt
Istnieją dwa modele, które są czasami noszone przez żołnierzy (oraz AirSoftowców): 58 Pattern Webbing Belt (na obrazku powyżej) oraz PLCE Webbing Belt. Ten pierwszy pochodzi od oporządzenia 58 Pattern i był noszony w tym okresie, gdy wprowadzono oporządzenie PLCE, a gdy jeszcze nie było systemu Soldier 95. Noszenie pasa oporządzenia było dalej kontynuowane, nawet po wprowadzeniu nowego umundurowania - głównie dla tego, że nowy regulaminowy pas był "brzydki" i niebezpieczny dla zdrowia (patrz: Working Belt Stary Model). Drugi pas (PLCE Webbing Belt) jest pasem do oporządzenia... i tylko oporządzenia. W ogóle nie powinien być noszony przy spodniach, a żaden powód nie jest wymówką do jego noszenia (bo na czym w takim razie ma zamontowane wszystkie ładownice oporządzenia? na zapasowej sznurówce do butów?). Obecnie pomysł na noszenie któregokolwiek z dwóch pasów jest wyparty przez masowo fasowany Working Belt oraz Stable Belt.

Stable Belt

Stable Belt jest jedną z najelegantszych części umundurowania w Siłach Zbrojnych Wielkiej Brytanii, chociaż mało znany w AirSoftcie. Początkowo, pas ten był noszony przez kawalerzystów, do pracy w czasie np. czyszczenia stajni (stąd też nazwa "stable" to po angielsku stajnie). Jednak w latach '50 ubiegłego wieku pas ten został zaadoptowany przez całe Siły Zbrojne - swoją kolorystyką niesamowicie ożywiały monotonny mundur w kolorze khaki. Początkowo wielu starszych oficerów było przeciw prowadzeniu takich pasów, jako że (według nich), żołnierz stawał się "indywiduum" (czyli myślał indywidualnie, nie jako grupa). Mimo tych głosów protestu i opozycji, pas wszedł do szerokiego użytku. Stable Belt noszone przez kawalerzystów do pracy w stajni nie posiadały klamry, lecz miały skórzane zapięcia z boku (było to praktyczne rozwiązanie - normalna klamra ubijała by kawalerzystę, gdyby ten się schylił). Mimo tego, wiele jednostek w armii zdecydowało się użyć metalowe klamry, z logiem rodzaju wojsk/regimentu. Mimo tego, zdecydowana większość jednostek kontynuuje używanie sprawdzonego, "bezpiecznego" zapięcia - dwa skórzane paski, zapinane z lewej strony.

Dziś, każdy regiment i rodzaj wojsk posiada swój unikalny wzór kolorów pasa Stable Belt. Royal Navy, Royal Marines Commando, RAF oraz RAF Regiment także posiadają swoje Stable Belts (z tym wyjątkiem, że Royal Navy ma rzadką okazję aby założyć swój pas). Pasy nie są oficjalnie fasowane i nie ma o nich mowy w regulaminie umundurowania (z wyjątkiem Royal Marines Commando), są produkowane przez prywatne firmy i prywatnie nabywane przez żołnierzy. Mimo tego, cieszą się tak olbrzymią popularnością, że wiele jednostek nosi zakupuje je regularnie (podobnie, jak jest to z UBACSami oraz T-shirtami).

Sam Browne Belt

Pas Sama Browne (pełna nazwa to The Sam Browne belt ) wywodzi się i jest noszony przez Armię Brytyjską od końca XIX wieku. Jest to szeroki pas wykonany z brązowej skóry, który nosi się wokół pasa oraz ukośnie przez prawe ramię (posiada tzw. 'strap').

Poczynając od 1900 roku, pas był popularny w korpusie oficerskim Armii Brytyjskiej, oficjalnie zaadoptowany i fasowany w czasie II Wojny Burskiej, później doczekał się znacznie szerszego użytku w siłach zbrojnych Commonwealthu w pierwszej połowie XX wieku. Po zakończeniu II Wojny Światowej zaczęto rezygnować z noszenia tego pasa, głównie dla tego że technika na polu walki oraz ujednolicenie żołnierzy i oficerów Sił Zbrojnych nabierała tempa.

Dziś pas Sam Browne jest noszony do munduru No.2 Dress oraz czasami do No.1 Dress przez chorążych (WO2 i WO1) Armii Brytyjskiej oraz Royal Marines.


Ciekawostka
W 1906 roku, król Hiszpanii Alfonso XIII miał przeprowadzić pierwszą inspekcję 16th The Queen's Lancers (Armia Brytyjska), będąc honorowym Colonel-in-Chief tego regimentu. Oficerowie czekający na jego przyjazd otrzymali 'cynk', iż Jego Królewska Mość źle założył pas - 'strap' pasa ukośnie przez lewe (nie prawe) ramię! Wszyscy, którzy mieli na sobie pas Sam Browne musieli go przełożyć na 'złą stronę', aby król nie zdał sobie sprawy ze swojego błędu. Błąd ten stał sie tradycją i po dzień dzisiejszy The Queen's Royal Lancers noszą pasy Sam Browne oraz Stable Belt 'na odwrót'.



Historia
Sam Browne był oficerem Armii Brytyjskiej, stacjonującym w Indiach w XIX wieku. W tamtych czasach oficerowie szli do walki ze swoją szablą. Gdy szabla nie była używana, wisiała przy pasie u boku oficera zaczepiona o małą, metalową 'żabkę'. Pochwa miała tendencję do 'jeżdżenia' po pasie jak po szynie, szczególnie w czasie szarży na wroga, tak więc oficer wyciągał szablę prawą ręką w czasie, gdy lewą ręką musiał przytrzymać w miejscu pochwę.

W 1857 roku, w czasie rebelii w Indiach kapitan Sam Browne służył z 2nd Punjab Irregular Cavalry. 31 sierpnia brał udział w walkach w pobliżu Seerporah. W czasie szarży na jedno z wrogich dział, został zaatakowany przez jego załogę. Browne otrzymał dwie rany cięte zadane przez szable: jedno w lewe kolano i jedno w lewę ramię, w skutek czego stracił rękę. Browne przeżył, jednak bez lewej ręki nie był w stanie dobyć samodzielnie szabli.

Browne wpadł na pomysł, aby nosić drugi pas, który trzymałby żabkę pochwy dokładnie tam, gdzie tego chciał. 'Drugim pasem' był 'strap' (wąski skórzany pasek) który szedł ukośnie przez prawe ramię. 'Strap' był zaczepiony o pas główny za pomocą D-ringów. Projekt pozwalał także na wygodne noszenie kabury na rewolwer (zamykaną na klapę) na jego prawym biodrze, oraz zaprojektował pokrowiec na lornetkę, który można było nosić przełożony przez szyję.

Wkrótce pozostali oficerowie kawalerii (stacjonujący w Indiach) zaczęli nosić podobne wyposażenie. W czasie Wojny Burskiej, rozwiązanie zostało skopiowane przez żołnierzy Imperium i Commonwealthu i szybko stało się standardowym elementem wyposażenia.

Z uwagi na to, że pas ten był używany jako cześć ekwipunku pozwalającego na noszenie przy sobie szabli, Sam Browne belt był używany tylko przez tych, którzy otrzymali szablę; innymi słowy pas był noszony przez oficerów. Później, na początku XX wieku, gdzie broń palna wyparła szable i kawalerię, nowym głównym zadaniem pasa było odciążanie bioder od ciężaru rewolwerów noszonych przez oficerów.



Kto jeszcze nosił pas Sam Browne?
Pas Sam Browne belt cieszył się ogromną popularnością wśród członków niemieckiej partii Nazistowskiej, a także oficerów armii. Na zdjęciach z Hitlerem, innymi ważnymi figurami w państwie a także członkami Sturmabteilung (SA czy też Brunatne Koszule), pas Sam Browne jest charakterystycznym elementem nazistowskiego image'u.

We Włoszech, pas był noszony przez Czarne Koszule oraz inne paramilitarne grupy jako część umundurowania. Benito Mussolini i Alessandro Pavolini także nosili ten pas.

Rumuńska Żelazna Gwardia (założona przez C. Z. Codreanu) nosiła zielone kurtki mundurowe wraz z pasem Sam Browne.

Nasjonal Samling (pol. Narodowa Jedność) – norweska faszystowska i nacjonalistyczna partia polityczna działająca od 1933, przewodzona przez Vidkuna Quislinga, nosiła czarne mundury (pod tym brązową koszulę), przepasane pasem Sam Browne.

Węgierska partia Złamanych Strzał także nosiła pasy Sam Browne przy swoich mundurach.