Kliknij na obrazek, aby dowiedzieć się więcej.
FORAGE CAP
FORAGE CAP
Czapka z daszkiem, wprowadzona na początku lat 70-tych, produkowana wyłącznie w kamuflażu DPM ponieważ jej przeznaczeniem było noszenie w chłodnych lub wręcz zimnych warunkach. Czapka nie cieszyła się wielką popularnością (przez to, że KAŻDY wyglądał w niej głupio) i szybko została uczczoną jako "crap hat" - czyli gówniana czapka. Sama nazwa "crap hat" na stałe weszła do słownika slangu armii brytyjskiej, a spadochroniarze Parachute Regiment nazywali każdego "crap hatem", kto nie nosił beretu w kolorze Maroon.

Dziś forage cap znany jest bardziej pod nazwą Crap hat lub też Jap Hat. Nazwa Crap Hat wywodzi się najprawdopodobniej stąd, że po założeniu wygląda się w niej po prostu głupio, a sam daszek jest do 4 liter. Jap Hat wywodzi się stąd, że po założeniu nawet królowa wyglądałabym jak Japończyk z czasów II Wojny Światowej.

Ostatnio Forage Cap wrócił po cicho na scenę: przede wszystkim różni się nowym, lepszym materiałem (tym samym, co w mundurze Soldier 2005) oraz poprawionym wzorem. Już nie wygląda się w niej "gówniano", za to po założeniu przypomina się żołnierza Wehrmachtu wersja XXI wiek, szczególnie po wczepieniu badge'a do czapki (posiada do tego przystosowany metalowy slot). Żołnierzom Queens Royal Lancers oraz Parachute Regiment szczególnie odradza się wczepianie znaczków w czapkę, no chyba, że koniecznie chcą wyglądać jak współczesna wersja SS.
BOONIE HAT
BOONIE HAT
Najczęściej noszony w terenie zamiast beretu, hełmu lub Bob Hata. Boonie Hat posiada: krótkie rondo (30mm szerokości dzięki czemu nie ogranicza pola widzenia w pozycji zasadniczej, ale wciąż osłania oczy przed słońcem), płytkie denko , a także zakładki, za które można wetknąć dodatkowy kamuflaż (np. trawę).

Bonie Hat jest szyty w materiale w kamuflażu DPM oraz DDPM (przy czym w wersji pustynnej materiał jest cieńszy i przewiewniejszy).
BUSH HAT
Numer NSN bush hata w DDPM: 8405-99-978-6941; kontrakt: SL33B/5428

Najczęściej używany przez Armię Brytyjską i Royal Marines Commando w dżungli, występuje w wersji DPM jak i DDPM. Bush Hat posiada: szerokie, lekko sztywne rondo, głębokie denko, zakładki za które można zatknąć dodatkowy kamuflaż (np. trawę), oraz sznurek ze stoperem. Niektóre Bush Haty posiadają dodatkowo przyszyte na stałe Mosquito Net (siatkę).

Bush Hat jest szyty w materiale w kamuflażu DPM, DDPM (przy czym w wersji pustynnej materiał jest cieńszy i przewiewniejszy) oraz MTP.

Czasami na aukcjach internetowych wystawiane są kapelusze w DPMie o 'dziwnie jaksrawych' kolorach; nie jest to typowy Tropical DPM ani DPM z serii S95-2005, najwyżej próba imitacji kamuflażu Tropical DPM.
BOB HAT
Zwykła czapka uszyta ze sztucznej bawełny. Najczęściej występuje w kolorze czarnym, czasem w oliwkowym. W czasie ćwiczeń w warunkach "arktycznych" Commando nosi śnieżno-białe Bob Haty.

Jest ekstremalnie wygodna i ciepła (znośna nawet w cieplejsze dni), a przede wszystkim tania i powszechnie dostępna. Żołnierze i kadeci cenią w niej to, że można w niej spać oraz nosić pod hełmem.
COMMANDO HAT
Commando hat (w czasie II Wojny Światowej znany jako Commando Cap Comforter) był 'szalikiem bojowym' (czyt. noszonym w terenie, nie do jesiennego munduru wyjściowego), szytym specjalnie dla Commando oraz Sił Specjalnych w czasie II Wojny Światowej. Trudno powiedzieć, co było pierwsze: czapka czy szalik, fakt faktem że Commando Cap Comforter spełniał zadanie obu: mógł być noszony jako czapka lub jako szalik. Pozostała część armii posiadała własną wersję 'szalika', którego jednak nie można było nosić w roli czapki.

Commando Hat jest noszony do dzisiaj przez rekrutów Royal Marines Commando oraz żołnierzy w czasie kursu Commando.

Commando Hat pełni także funkcję 'ceremonialną' w Royal Marines Commando. Podczas the Passing świeżo upieczeni Marines wymieniają swoje commando haty na berety.


Za info dziękuję Brotherjanowi
HEŁM
Pierwszy wzór hełmu wprowadzono w drugiej połowie 1915 roku - do momentu wprowadzenia hełmów żołnierze nosili kapelusze Kapelusz, Wojskowy, Materiałowy, Kuloodporny (napis z metki... podobno). Od tamtej pory hełm jest noszony głównie w ćwiczeń na poligonie, na strzelnicy oraz oczywiście w warunkach bojowych. Czasem na zdjęciach widać żołnierzy na torze przeszkód czy też w małpim gaju w mundurze, z hełmem na głowie: hełm jest noszony w roli 'kasku ochronnego'.

Poczynając od 1915 r. aż po czasy współczesne, MoD wprowadził 7 wzorów hełmów, oraz wiele odmian wcześniej wymienionych hełmów, które często trudno odróżnić 'który jest który?' (np. Mk.6 i Mk.6A).

Więcej na temat hełmów tutaj.
Powrót