Teraz jest środa, 17 października 2018, 10:35

Wspomnienia żołnierzy - poczytaj

Jak w tytule.

Wspomnienia żołnierzy - poczytaj

Postprzez mer » czwartek, 12 listopada 2009, 14:55

W tym temacie będę zamieszczać ciekawe wspomnienia żołnierzy Armii Brytyjskiej. Jeśli ktoś przeczyta coś interesującego - proszę wstawiać tutaj.

Ja zacznę.

---------------
Arthur Halestrap, urodzony w 1898 roku; przeżył 2 lata walki w okopach w czasie I Wojny Światowej; zaraz po zakończeniu zachorował na Hiszpankę.
Obrazek
"Czekaliśmy przez około tydzień na rozkazy z góry, gdy pewnego dnia poczułem się bardzo źle. Wyglądałem na tyle słabo, że mój kapral zaczął się o mnie martwić i postanowił wezwać do siebie kaprala piechoty. Ten nie wiedział co mi jest, więc zawołał swojego sierżanta. Sierżant też nie wiedział, co się dzieje, więc wezwał szefa kompani. Szef kompani podrapał się w głowę i wezwał majora.

Przyszedł major, spojrzał na mnie i powiedział:
- Ojej, nawet nie wiem gdzie jest najbliższy szpital polowy. A nawet gdybym wiedział, to dla niego i tak już jest za późno.
Po czym dodał:
- Napojcie go rumem i może wyzdrowieje. On jest chory na hiszpankę.
Po tym pamiętam, jak piłem rum, a potem urwał mi się film. Następną rzeczą, jaką pamiętam to jak się obudziłem, zobaczyłem swojego kaprala i poprosiłem go o filiżankę herbaty. Kapral wyglądał, jakby zobaczył ducha.
- Mój Boże, myślałem że nie żyjesz! Byłeś nieprzytomny przez 3 dni.
I od tamtej pory czułem się znacznie lepiej.

Spanish Flu, czyli Hiszpanka, wybuchła w marcu 1918 roku i "uspokoiła się" dopiero w czerwcu 1920 roku; "odwiedziła" niemal każdy zakątek świata i w przybliżeniu zabiła ok. od 50 do 100 milionów ludzi na świecie (czyli więcej, niż zginęło w okopach I Wojny Światowej). Hiszpanka atakowała głównie młodych, zdrowych ludzi.
mer
Admin

Gadu-Gadu ID: 0

Re: Wspomnienia żołnierzy - poczytaj

Postprzez Mateusz » poniedziałek, 28 czerwca 2010, 22:38

Polecam serdecznie tym co nie czytali gdyż książka pojawiła się już dawno temu . Teraz jest dostępna na allego i w antykwiariatach ( jest też na moje półce ) Opis ze strone Merlinksiązki.pl ( dość trafnie opisuję tą książkę )

ROY FARRAN - Skrzydlaty sztylet. Wspomnienia oficera SAS

Wspomnienia oficera Special Air Service (SAS), słynnych brytyjskich jednostek specjalnych. Walki z armią włoską w 1940 roku w Afryce Północnej, gdzie autor wylądował najpierw z brygadą pancerną. Potem Kreta, niemiecka niewola, ucieczka ze szpitala jenieckiego i grecki ruch oporu. Kolejna kampania północnoafrykańska, następnie desant na Sycylii, już z jednostkami SAS, i działania dywersyjne za linią frontu we Włoszech i Francji. Napisane wkrótce po wojnie wspomnienia Roya Farrana, wielokrotnie wznawiane, są cennym dokumentem i znakomitą książką akcji.

link do zdjęcia okładki

http://yfrog.com/2dskrzydlatysztyletwspomnj
Mateusz
Aktywny użytkownik

Gadu-Gadu ID: 0

Powrót do Historia