Wprowadzenie

Special Reconnaissance Regiment

Special Reconnaissance Regiment (w skrócie SRR) jest najnowszą jednostką sił specjalnych w Siłach Zbrojnych Wielkiej Brytanii. Jest to stosunkowo młody regiment, którego potrzebę na stworzenie (powstanie) zostało ogłoszone przez Sekretarza Obrony Narodowej, Geoff'a Hoon'a w 2004 roku. Oficjalnie SRR powstało 6 kwietnia 2005 roku.

ostatnia aktualizacja: 28 grudnia 2010
DPM-SOLDIER.PL

Bardzo krótka historia SRR


Ktoś na wysokim stołku uważał, że siły zbrojne potrzebują jednostki specjalnej, która specjalizowała by się na zwiadzie i rozpoznaniu, które miałaby dostarczać istotne informacje reszcie sił zbrojnych na całym świecie zaangażowanych w walce z terroryzmem. Regiment został sformowany z już istniejących, samodzielnych jednostek. Uważa się, że jedną "z już istniejących jednostek" jest Joint Communications Unit (Northern Ireland), w skrócie JCU(NI). Kulturze popularnej JCU(NI) jest znane jako14 Intelligence Company; kompania grała podobną rolę przeciw Irlandzkim republikanom w Irlandii Północnej, poczynając od lat 70t-tych ubiegłego wieku.

SRR: krótko, zwięźle i na temat
Ponieważ jest to całkiem nowa jednostka specjalna, jak na razie żaden jej ex-członek nie napisał bestsellera, tym samym trudno cokolwiek powiedzieć na 100% na temat tej jednostki. Pozostaje się zadowolić skrawkami informacji, jakie można znaleźć w internecie. A więc:

Uważa się, że jednym z głównych zadań SRR jest wspieranie misji specjalnych SAS oraz SBS poprzez przeprowadzanie close target reconnaissance (dokładny zwiad, bardzo blisko celu) oraz dostarczanie informacji na temat celu poprzez obserwację.

Prawie nic nie wiadomo na temat rozmiaru czy też struktury SRR. Niektóre gazety podają, że regiment liczy sobie około 150 operatorów (czyli jest rozmiaru kompani). Inni uważają, że SRR jest rozmiaru połowy SAS. Uważa się, że SRR ma swoje HQ w miejscowości Credehill, które dzieli razem z SASem. Wiadomo też, że regiment przyjmuje żołnierzy wszystkich trzech służb (z sił lądowych, morskich i powietrznych).

Beret, badge i pas
Żołnierze służący w SRR zachowują mundury swoich rodzinnych jednostek. Dodatkiem jest beret w kolorze szarym (poprawnie: emerald grey) oraz badge SRR.

Badge jednostki przedstawia hełm starożytnych Greków, miecz Excalibur (miecz fikcyjnego Króla Artura - tego samego, który Brytyjczycy myślą, że istniał naprawdę) oraz zwój z napisem "RECONNAISSANCE".

Pas noszony przez żołnierzy SRR jest podobny do tego noszonego przez SAS; jedyne dwie różnice to godło na klamrze oraz kolor (jest nieco ciemniejszy, w kolorze Midnight Blue).