Wprowadzenie

Royal Regiment of Artillery

Przed nastaniem XVIII wieku, baterie artylerii były tworzone tylko wtedy, gdy toczyła się wojna i rozwiązywane, gdy tak się skończyła. Dopiero 26 Maja 1716 roku, król George I nakazał utworzenie dwóch regularnych kompanii artylerii polowej (każda składała się ze 100 artylerzystów i oficerów). Kompanie te powstały i "osiedliły" się w miejscowości Woolwich (po dziś dzień znajduje się tam szkoła dla oficerów artylerii i inżynierii: Royal Military Academy). Tytuł "Royal Artillery" został poraz pierwszy użyty i zanotowany 4 lata później, w 1720 roku. RA rozrastało się w piorunującym tempie.

W 1793 roku twardogłowi zdali sobie sprawę, że kluczem do sukcesu na polu walki (gdzie używana jest kawaleria) jest wsparci "mobilnej artylerii", pociąganej przez konie, posiadająca własnych jeźdźców i załogi dział. Tak też powstało Royal Horse Artillery (RHA), już wtedy uważana za Corps d'elite (wszyscy artylerzyści RHA jeździli wierzchem).

RA rosło w siłę, największy stan osobowy liczyło sobie w czasie I Wojny Światowej. W czasie IIWŚ, jedna czwarta żołnierzy Armii Brytyjskiej służyła w Royal Artillery. Dziś RA pozostaje największą jednostką w armii (składa się z 22 regimentów, w tym 4 "elitarne") i zapewnia 80% siły ogniowej wojsk lądowych.

ostatnia aktualizacja: 28 grudnia 2010
DPM-SOLDIER.PL

Struktura, stopnie itede

MUNDUR Pomimo pięknej historii i tradycji, żołnierze RA mają jedne z najbrzydszych i najmniej robiących wrażenie naszywek oraz pasów. Dodatkowo z badge'a (na beret) szybko odpada "złota" farba, sam badge też lubi odpaść od beretu. Generalnie żołnierz RA (na tle innych regimentów) reprezentacyjnie wypada słabo.

STOPNIE W RA odpowiednikiem szeregowego jest Bombardier. Nazwa tego stopnia została wprowadzona dopiero w 1920 roku.

STRUKTURA RA (sam będąc regimentem) składa się z aż 22 regimentów: 18 RFA (Royal Field Artillery czyli artyleria polowa) oraz 4 RHA (Royal Horse Artillery). Każdy regiment RFA dzieli się na 3, niepodległe sobie baterie. Struktura ta została przyjęta na stałe w 1924 roku.

WYMAGANIA Do momentu wybuchu II Wojny Światowej, rekrut chcący służyć w RFA (Royal Field Artillery) nie mógł być niższy niż 163 cm. Kandydat do artylerii zmechanizowanej nie mógł mieć mniej niż 173 cm wzrostu.

KONTRAKT Do momentu wybuchu II Wojny Światowej każdy żołnierz musiał podpisać kontrakt; miał dwie opcje: minimum 6 lat służby + 4 w rezerwie lub 4 lata służby i 8 lat w rezerwie (dla porównania dzisiaj żołnierz musi odsłużyć 4 lata i pozostaje w rezerwie przez następne 4).

RA podzielone 1 lipca 1899 roku RA zostało podzielone na trzy grupy: Zależnie od tego, w której grupie służył żołnierz, nosił titles ("tytuły") na kołnierzach munduru (czyli R.A., R.F.A., R.H.A., or R.G.A.). Oprócz tego, żołnierze RFA oraz RHA ubierali się zgodnie z tradycją bliższą kawalerii; RGA nosiło mundury zwykłej piechoty. Dziś Royal Regiment of Artillery dzieli się jedynie na Royal Artillery oraz Royal Horse Artillery.

Regimenty RA

Royal Regiment of Artillery jest znany pod bardziej popularną nazwą: Royal Artillery (w skrócie RA). Przezwiskiem RA jest The Gunners (pol. działonowi lub też bombardierzy) . Pomimo nazwy ("regiment"), RA składa się z aż 22 regimentów: 18 "zwykłych" i 4 elitarnych (znane jako RHA; o tym będzie dalej). Są to:

Royal Horse Artillery

Royal Horse Artillery (w skrócie RHA) to elitarna część Royal Regiment of Artillery. Historia dzisiejszych regimentów RHA sięga aż 1793 roku; dzisiejsze RHA składa się z 4 niepodległych sobie regimentów. Są to: RA oraz RHA ma w zwyczaju "wymienianie" się żołnierzami. Transfer do RHA (które jest "elitą" w świecie artyleryjskim) jest zaszczytem i wróży dobrą karierę żołnierzowi.

Ciekawostka: kurtki RHA na początku XIX wieku

King's Troop

King's Troop to część Royal Horse Artillery (części regimentu Royal Artillery). Pluton ten składa się z 111 koni, 164 żołnierzy, 7 oficerów i 6 dział.

Nazwa ma swoją szczególną historię. W 1947 roku wszystkie baterie artylerii zostały zmechanizowane. W tym samym roku Król George VI był pod wielkim wrażeniem standardów i dyscypliny Riding Troop; tak bardzo, że aż nalegał aby zmienić nazwę z Riding Troop na King's Troop.

Od tamtego zdarzenia pluton zajmuje się tylko oddawaniem salw honorowych z armat z różnych okazji jak np. urodziny królowej; oddanie jednego "honoru" salwą z 13 funtowych armat zajmuje średnio 7 minut. Okazja ma miejsce w Hyde Parku w Londynie a używane są ślepaki. Ciekawostką jest to, że każda z armat używana w czasie ceremonii została wykonana w 1915 roku i była używana w czasie I Wojny Światowej. Każda armata waży więcej niż 1000kg i wymaga aż 6 koni do pociągnięcia.

Po lewej Obrazek ten przedstawia oficera King's Troop. Poniżej opis poszczególnych elementów munduru.

The Plume Duży biały pióropusz (słabo widoczny na obrazku) jest noszony tylko przez oficerów. Żołnierze noszą coś, co przypomina pędzle do malowania akrylami; dawniej na czas bitwy mocowali do nich swoje obrączki ślubne.

The Busby Bag Mała, czerwona torebka dawniej służyła do przenoszenia kosztowności przez żołnierzy. Na czas walki żołnierze wypełniali ten worek piaskiem lub żwirem dla dodatkowej ochrony.

The Busby Czapa jest wodoszczelna, więc kiedyś służyła żołnierzom nie tylko jako nakrycie głowy, ale także jako przenośne koryto do pojenia koni. Dawniej czapa była wykonywana z futra Syberyjskiego lisa; dziś używane jest sztuczne futro. Busby musi być idealnie wyczesana przed każą ceremonią, co jest oczywiście czasochłonne.

Crossbelt Pas przechodzący przez klatkę oficera; z tylu na plecach znajdowała się torba, w której przenoszono rozkazy i wiadomości.

The Jacket Marynarka. Pagony były zaprojektowane specjalnie po to, aby żołnierz sprawiał wrażenie silniejszego i sprawniejszego. Szycie na kurtce oficera jest wykonane ze złotej nici; szeregowi szycie mają wykonane z włóczki. Po każdej ceremonii mundur wymaga czyszczenia w pralni chemicznej.

The Sword Miecz noszony przez oficera ma wypisane motto Royal Horse Artillery: Everywhere that right and glory leads..

Boots Buty są wykonywane przez Niemców. Oficerowie noszą dodatkowo ostrogi.

Pomimo tego, że pluton ten jest najczęściej widywany w Hyde Parku oddający strzały i galopujący 30km/h z armatami przez Londyn z powrotem do swoich stajni, King's Troop jest częścią Armii Terytorialnej. Każdy żołnierz przechodzi podstawowe szkolenie piechoty oraz coroczny, 2-tygodniowy test ze sprawności bojowej (czyli poligon). Pluton regularnie oddelegowuje 6 swoich żołnierzy (mężczyzn i kobiet) do udziału w operacjach wojskowych (np. Afganistan).

W wakacje, gdy kawalerzyści są wysyłani na wielkie manewry w zabawę w wojnę, King's Troop obejmuje ich obowiązki warty.